BIESZCZADY: „Trzeźwy poranek” na dzień dobry

05-04-2017

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Dwóch kierujących w stanie nietrzeźwości oraz jeden kierowca w stanie po użyciu alkoholu – to bilans wczorajszych działań „Trzeźwy Poranek”. W sumie funkcjonariusze skontrolowali ponad 900 kierowców.


Policjanci ruchu drogowego z komendy w Ustrzykach Dolnych przeprowadzili kontrole w ramach kolejnej akcji „Trzeźwy poranek”. Skontrolowano 922 kierowców.

W trakcie działań funkcjonariusze zatrzymali dwóch kierowców, którzy kierowali swoimi pojazdami w stanie nietrzeźwości. Jeden z nich miał 0,98, a drugi 0,67 promila alkoholu w organizmie.

U kierowcy w stanie po użyciu alkoholu badanie wykazało 0,21 promila alkoholu.

Celem akcji „Trzeźwy poranek” jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego poprzez eliminowanie z ruchu tych, którzy siadają za kierownicę po wypiciu alkoholu. Zgodnie z obowiązującym prawem, za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości sprawcy grozi do dwóch lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i grzywna. W przypadku wykroczenia jest to kara aresztu albo grzywny.

alkomat101-kwp9

źródło: KPP Ustrzyki

PORCELANOWY ZAKĄTEK

Komentarzy: 13 do “BIESZCZADY: „Trzeźwy poranek” na dzień dobry”

 1. kierowca pisze:

  szkoda że wszystko nie jest zgodne z prawem… policjant nie może zatrzymać nas i prosic o „dmuchanie” jeżeli nie ma uzasadnionego podejrzenia zgodnie z ustawą. A te buce stoją przy rondzie lub skrzyżowaniu i łapanka a 99% kierowców dmuchnie dla świętego spokoju. tutaj pozdro dla policjanta z Nowosielec, każdy wie jak było zresztą wśród znajomych sie wygadał ;)

  • bykowce pisze:

   musi pan niestety doczytać… badanie jest zgodnie z prawem, i nikt tego nie podważy tylko nieuki i ludzie którzy nie maja kompletnie pojęcia o prawie mówią i piszą takie głupoty…… trzeźwe poranki są zgodne z prawem, a policjant nie musi mieć uzasadnionego podejrzenia( to jest tylko wtedy kiedy jest niejasność) tylko każdego może przebadać i kierujący ma jedno wyjście, odmówić badania wtedy obligatoryjnie krew ( za badanie płaci kierowca i bardzo dobrze) i prawko zatrzymane….tak więc reasumując kto mówi , że nielegalne to zwykły zjadacz chleba bez wiedzy….

   • Wiem pisze:

    Zamiast obrażać, nazywać innych nieukami, proszę podać podstawę prawną tzw. trzeźwych poranków. Konkretnie: ustawa, artykuł i punkt.
    Twierdzę, że nie ma podstawy prawnej, więc proszę mnie pouczyć. Czekam.

   • zorro pisze:

    Typowy komentarz osoby, która uważa, że „moja racja jest najmojsza”, a wszyscy inni to nieuki i zwykli zjadacze chleba. Ciekawe co ten pan je zamiast chleba, że ma taką prawniczą wiedzę. Wracają czasy, w których nie liczą się prawa obywatelskie, tylko represyjna praktyka organów władzy. W stanie wojennym były podobne rogatki…

  • hgv driver pisze:

   Zgodne czy niezgodne – dobrze ze badaja i lapia , bo pijanstwo w naszym narodzie to niestety plaga. Jak ci taki „wczorajszy” zabije zone , dziecko ,matke ,babke,etc. to bedziesz darl jape gdzie byla policja i dlaczego nie lapia pijanych.

   • Peter pisze:

    Zaraz zabije w Anglii 0,8 i jakoś nie zabijają, w większości zachodniej Europy 0,5 a tu kary jakbyś był nie wiadomo jakim pijakiem k…a za głupie 0,6 promila!!

 2. MAJSTER pisze:

  Gminie zagorz powinni po 23:00 badać trzeźwość jak zakładów jadą samochodami zaslawia a szczególnie firmy ADR !!!!!!!!!

 3. khfgf pisze:

  Ziobro właśnie zmienił prawo które czeka na podpis prezydenta i teraz będzie można zawsze badać trzeźwość bez prczyczyny

 4. Stażysta KGW Równia pisze:

  Na 992 taka suma 3 trzech po piwku i to bez innych zdarzeń niż zatrzymania.

 5. Xxxxx pisze:

  Policjant nie ma prawa sprawdzić trzeźwości nawet przez badanie krwi ale mało kto o tym wie

 6. trochę prawnik pisze:

  @wiem

  Tu nie chodzi o „cwaniaczka”, który nie poddał się badaniu i potem umieścił filmik na YT, ani nawet o przygłupiego policjanta, który nie potrafił podać właściwej podstawy prawnej!
  Tu chodzi o to, że własściwa podstawa prawna nie jest jasna i jednoznaczna i stąd kontrowersje! Skoro nie jest do końca legalna, to z jakiej racji policja ma łamać prawo zmuszając kierowców do dmuchania?!

 7. Artur pisze:

  O możliwości badania kierowców mówi art. 129 pkt 3 Prawo o ruchu drogowym, który mówi. Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji. żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
  A odmowa poddania się badaniu już jest uzasadniającym podejrzeniem, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu.

 8. .. pisze:

  W obowiązujących przepisach nie przewidziano rutynowych kontroli trzeźwości. Kontrolę taką można przeprowadzać jedynie wobec osób, wobec których istnieje uzasadnione podejrzenie, że popełnili przestępstwo lub wykroczenie w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości – komentuje prof. Artur Mezglewski, szef Stowarzyszenia Prawo na Drodze.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.