Wkurza nas złe parkowanie. Przestępstwa kryminalne na szarym końcu (KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ)

04-01-2017

SANOK / PODKARPACIE. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa kilka miesięcy. Przez ten czas w powiecie sanockim zgłoszono ponad 130 sygnałów. Wygląda na to, że dla mieszkańców największym zagrożeniem jest złe parkowanie.

Mapa zagrożeń jest narzędziem, które powstało w związku z powszechnym rozwojem systemu informatycznego. Jej celem jest ułatwienie społeczeństwu zgłaszania niepokojących problemów: zachowań, sytuacji, które mogą wpływać na poczucie bezpieczeństwa. Jednak nie są one interwencjami. Za przykład można podać chociażby akty wandalizmu,  spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, jak nadmierna prędkość, czy nieprawidłowe parkowanie.

- Przedstawione problemy wymagają reakcji społeczeństwa, ale niekoniecznie bezpośredniego zgłoszenia na komendzie policji. Mapa, za pomocą Internetu, skraca drogę i pozwala społeczeństwu na zawiadomienie o danych problemach oraz na reakcję funkcjonariuszy, którzy zajmą się każdym sygnałem – mówi st. asp. Anna Oleniacz, rzecznik prasowy sanockiej komendy.

Bez tytułu

Okazuje się, że mieszkańcy Sanoka i okolic znacznie częściej i chętniej korzystają z geoportalu niż sąsiedzi z przyległych powiatów. Świadczy o tym przede wszystkim liczba zgłaszanych problemów. W naszym mieście zanotowano ich blisko 130, z czego zweryfikowanych sygnałów jest niespełna 110. Z kolei w Lesku czy Brzozowie jest ich zaledwie po kilka.

Co nas najbardziej irytuje? Zdecydowanie niewłaściwie zaparkowane samochody. Spośród wszystkich sprawdzonych zgłoszeń plasują się one na pierwszym miejscu. Najgorzej jest w dzielnicy Błonie i w Śródmieściu.

Następna w kolejce jest nadmierna prędkość, tuż za nią niewłaściwa infrastruktura drogowa czy żebractwo. To już potwierdzone zgłoszenia. Co o tym decyduje?

- W każdej jednostce policji jest koordynator, który zajmuje się odbieraniem zgłoszeń. Następnie przekazuje je do realizacji odpowiednim komórkom. Tam są one weryfikowane. Przeznaczono na to kilka dni. Z kolei w dalszym postępowaniu policjanci określają skalę i oddziaływanie zgłaszanych problemów – wyjaśnia rzeczniczka.

Bez tytułu2

Według sanoczan największym utrapieniem w mieście są niewłaściwie zaparkowane samochody.

Warto również podkreślić, że na mapie konkretne zagrożenia są oznaczane w trzech kolorach.

- Czerwony oznacza potwierdzenie zgłoszenia wraz z datą zdarzenia, żółty wspominaną weryfikację, a zielony nowe zgłoszenie – precyzuje Anna Oleniacz.

Dla policji to istotna informacja. Współpraca z mieszkańcami daje możliwość lepszej orientacji jak i reakcji na dany problem, a co za tym idzie, zapewnienia bezpieczeństwa.

- Jesteśmy w stanie tak dostosować i dyslokować służby, aby eliminować konkretne zagrożenia. Na przykład jeżeli użytkownicy wskazują na nadmierną prędkość na jakimś odcinku drogi, wówczas w dany rejon możemy częściej kierować patrole ruchu drogowego – podkreśla rzeczniczka.

PORCELANOWY ZAKĄTEK

Komentarzy: 11 do “Wkurza nas złe parkowanie. Przestępstwa kryminalne na szarym końcu (KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ)”

 1. wasyl pisze:

  ta mapa to dobry pomysł, wystarczy jeszcze do każdego samochodu włożyć GPS z pomiarem prędkości i drogówka nie potrzebna

  • Monika3 pisze:

   więcej kamer w Sanoku a nikt prawa łamać nie będzie a jeśli już sprawcy łatwo wykrywalni. No ale jak widać kamer nie ma dlatego aby było wytłumaczenie na potrzebę funkcjonowania straży miejskiej i wydawanie na to coś kasy !

   No ale w Sanok od lat przoduje w wydawaniu kasy na głupoty!

   • tor pisze:

    Kamery to są głupoty.Od tego jest policja i straż miejska.
    Tyle tylko,że zamiast patrolować nasze ulice,to czekają na zgłoszenia.

   • ada pisze:

    @tor święta prawda!
    Proponuję przyglądać sie ul.Zielonej – permanentna jazda pod prąd od ul. Al.Woj.!

  • Aaa pisze:

   A gdzie ci ludzie mają wziasc samochody ? Do domu z sobą ? To chyba sąsiad sąsiada podpier…. Ewidentnie brak parkingów co do liczby aut w dzisiejszych czasach.

 2. wot pisze:

  Jak parkowanie,to najwięcej czerwonego powinno być pod Urzędem Miasta i Starostwem!!!

 3. Anonim pisze:

  Geoportal funkcjonuje…spoleczenstwo musi miec rex odpowiedzi albo sa da siebie i innnych

 4. To co wyrabia na Błoniach z parkowanie to paranoja pisze:

  To paranoja a nie mapa zagrożeń

 5. anonim pisze:

  Nadgorliwość gorsza od faszyzmu…

 6. TIRY NA TORY pisze:

  A ja zgłoszę nieprawidłowe oznakowanie drogi na ul Krakowskiej w Sanoku – praktycznie wszystkie przejścia są tam źle oznakowane- Przejścia dla pieszych z wysepka na środku wprowadzają w błąd mniej zorientowanych przechodniów ponieważ namalowane pasy maja kontynuacje na wysepce – niektórzy piesi myślą ze jest to jedno ciągle przejście przez co maja pierwszeństwo jak już się na nim znajdują, a przecież wysepka dzieli przejście na 2 oddzielne, dlatego pieszy nie może wymuszać pierwszeństwa wchodząc z wysepki na jezdnie!!!!

 7. Wiesiek pisze:

  A ile zgłoszeń zostało przez „siłę wyższą” usunięte z mapy? Znaczy nie ma problemu i całej z tym związanej biurokracji

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.