REKLAMA
REKLAMA

W świecie cerkwi wg Roberta Bańkosza KSIĄŻKA WARTA NAGRÓD

Książki Roberta Bańkosza przybliżają świat na styku kultur. „Cerkwie bieszczadzkich Bojków” wydane przez Wydawnictwo Arete z Krosna są właśnie taką pozycją. Przede wszystkim można w nich poznać piękno i tajemnice cerkwi powiatu bieszczadzkiego.

Książka jest niewątpliwie drugim tomem cyklu, który rozpoczęły „Cerkwie Szlaku Ikon”, pasjonujący i przybliżający wykład o materialnych śladach sakralnych chrześcijaństwa ikon nad doliną Osławy.

Świadczy o tym fakt, że i w tym przypadku, rozpoczyna się od rozdziałów tematycznych, przybliżających świat chrześcijaństwa ikon na terenie Bieszczadów. Jeden z nich poświęcony jest dawnym i obecnym mieszkańcom powiatu bieszczadzkiego. Inny znów opowiada o rodzajach krzyży spotykanych w bieszczadzkich cerkwiach, na cmentarzach i przy drogach – ich historii i symbolice.

Zaciekawić może także rozdział poświęcony architekturze cerkiewnej z przełomu XIX i XX wieku w Galicji, reprezentującej różne warianty historycyzmu, projektu głównie Bazylego i Eugeniusza Nahirnych. Dowiedzieć się można m.in. z niego, że niemal połowa istniejących na Podkarpaciu cerkwi drewnianych i murowanych reprezentuje różne warianty historycyzmu z tego okresu. Mniejsze znaczenie wydaje się mieć fakt, ze jedne były budowane od podstaw, inneub przebudowywane).

Omówione w „Cerkwiach Szlaku Ikon”: historia Kościoła Prawosławnego i Greckokatolickiego, architektura drewnianej cerkwi z naszego terenu, do XIX w, symbolika architektury cerkiewnej, terminy cerkiewne, ikonostas oraz omówienie najpopularniejszej tematyki ikon, nie zostały powtórzone, co świadczy dobrze o autorze..

Książka została już doceniona. Otrzymała II miejsce w kategorii „Monografie i inne opracowania krajoznawcze”, na XIX Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 22 października na Międzynarodowych targach Turystycznych w Poznaniu.

Podczas jednej z rozmów Robert Bańkosz zwierzył się, że w 2011 r. planowane jest wydanie trzeciego tomu jego „CERKWI”. Tym razem planuje poświęcić go cerkwiom powiatu leskiego. Także i tu mają się znaleźć artykuły wyjaśniające wiele interesujących zagadnień związanych z cerkwiami Bieszczadów i Pogórza.

Henryk Nicpoń


09-11-2010

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)