REKLAMA
REKLAMA

2 GRUDNIA: BWA Galeria Sanocka zaprasza: Sylwester Stabryła „Duzi chłopcy”

SANOK. Tematem twórczości Sylwestra Stabryły są osobiste obrazy, które konstruują się w pewne serie. Głównym bohaterem jest przeważnie człowiek w intymnych sytuacjach, umieszczony w symbolice drobnych, prostych rzeczy dnia codziennego

, swych specyficznych pozach, gestach, układach, spojrzeniach. Jest to kreacja indywidualizmu pojedynczej, konkretnej osoby, z jej lękami, poczuciem wyobcowania, samotności i upływu czasu.

W najnowszym cyklu prac prezentowanym w BWA Galerii Sanockiej artysta pozostaje dalej przy tym temacie, inspiracją staje się mężczyzna/duży chłopiec. Jest to kilkanaście portretów bliższych lub dalszych znajomych Sylwestra zastygniętych w ustawionych pozach, niczym figury woskowe rodem z Muzeum Madame Tussaud.

Sportretowani duzi chłopcy wydają się być pochłonięci czynnościami, które są związane z ich codziennością. Swoich modeli artysta umieszcza na neutralnym tle, które umożliwiło skupienie uwagi na psychologicznym i emocjonalnym nasyceniu wizerunków. Sylwester skoncentrował uwagę na osobowości i wyjątkowości modela. Sterylne, wystylizowane do ostatniego szczegółu obrazy przedstawiają postacie uchwycone z elektryzującą bezpośredniością, intrygującym wyrazem twarzy, niekiedy z nutą ironii, z całą prawdą o sportretowanym. Ich niezwykłość polega na tym, że są tu wyjątkowi, a ich wyjątkowość, uchwycona z empatią przez wrażliwe oko i penetrujące malarstwo artysty porusza i zastanawia. W istocie portrety są humanistycznym, życzliwym, opisem indywidualności, ale nader wszystko są udaną próbą dostrzeżenia głębszych, ukrytych pod powierzchnią wyglądu, uczuć i emocji.

Czy umieszczeni na pracach mężczyźni są szczęśliwi? Tego nie wiemy, bez wątpienia są swobodni i uwolnieni od tradycyjnej roli wyznaczanej im przez społeczeństwo. Cały cykl dopełniają dwa obrazy, autoportret artysty i portret chłopca, konkretnego dziecka, ze znakiem zapytania, kim będzie, gdy się stanie „dużym chłopcem”.

Sylwester Piotr Stabryła – urodzony 1975r w Brzozowie. Studia – Katedra Sztuki Politechniki Radomskiej – 2002r. Dyplom z malarstwa- prof. A. Gieraga, aneks z grafiki – prof. K. Wyzner.

Kiedyś byliśmy chłopcami, teraz jesteśmy już duzi…
Wernisaż: 2 grudnia 2011 r. godzina 18.00
Wystawa trwa do 30 grudnia 2011 r.

ZAPRASZAMY!


BWA Galeria Sanocka
Rynek 14
38-500 Sanok
tel. 013 46 36 030

28-11-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)