REKLAMA
REKLAMA

69-rocznica utworzenia Armii Krajowej

SANOK. 14 lutego w Domu Harcerza odbyła się uroczystość z okazji 69-tej rocznicy utworzenia Armii Krajowej. Zorganizował je powstały równo rok temu Klub Historyczny im. Armii Krajowej na czele z prezes hm. Krystyną Chowaniec.

Bohaterami tego wieczoru byli żołnierze Armii Krajowej – prezes Koła Sanockiego Aleksander Roman, sekretarz Tadeusz Michalski, Janina Słomiana, Eugeniusz Czerepaniak, i Michał Chodakowski. Zaproszeni na uroczystość zostali także ks. prałat Adam Sudoł, prezes Związku Inwalidów Wojennych i zarząd Koła Historycznego im. Armii Krajowej. Licznie zgromadziła się również młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku oraz oczywiście harcerze.

Zebrani goście mogli na początku usłyszeć piękną piosenkę Sławy Przybylskiej „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” w wykonaniu uczennicy II liceum. V drużyna harcerska im. Janka Bytnara – Rudego również przygotowała mały występ artystyczny dedykowany żołnierzom AK.
– 14 luty to także dla nas rocznica utworzenia Klubu Historycznego im. Armii Krajowej – opowiadała Krystyna Chowaniec, organizatorka całego przedsięwzięcia. – Upamiętnienie historii Armii Krajowej, edukacja patriotyczna i wychowanie młodzieży, to główne zadania, jakie stawiamy sobie w ramach naszego klubu. Spotykając się dziś w rocznicę utworzenia Armii Krajowej mam też obowiązek powiedzieć, co się w tym czasie działo w naszej grupie. Przy pomocy starostwa zorganizowaliśmy uroczystości na Górze „Gruszka”; odbyły się 2-dniowe obchody z okazji Powstania Warszawskiego i dziś to kolejne przedsięwzięcie – kontynuowała pani prezes.

Następnie pani Prezes, przedstawiła zebranym krótki rys biograficzny płk Zygmunta Żyłki Żebrackiego, a Andrzej Romaniak z Koła Historycznego opowiedział o płk Kazimierzu Tumidajskim.

Momentem przez wszystkich najbardziej oczekiwanym były wypowiedzi gości uroczystości – żołnierzy Armii Krajowej. Pierwszy głos zabrał Aleksander Roman, opowiadając o początkach swojej służby w Armii Krajowej i przytaczając niektóre historie z nią związane. Mogliśmy potem usłyszeć ks. prałata Adama Sudoła, Michała Chodakowskiego oraz naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej w UM Sanok, Irenę Penar, która w imieniu Burmistrza złożyła piękne podziękowaniami żołnierzom oraz organizatorom uroczystości.

Wypowiedzi gości zostały nagrane przez uczniów II liceum, którzy będą również odwiedzać żołnierzy w domach i tam wysłuchiwać wspomnień.

– Chcemy to wszystko zarejestrować, bo mamy świadomość, że drugi raz, w tym samym gronie nie uda nam się już spotkać – dodała Krystyna Chowaniec. – A przyszłoroczne, obchody 70-lecia będą z pewnością większe i bardziej uroczyste – zakończyła.

Joanna Bryndza


16-02-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)