REKLAMA
REKLAMA

Afrykański Klimat w Trepczy

TREPCZA/GMINA SANOK. Goszczący tu od kilku dni Ojcowie Biali – misjonarze Afryki  zapraszają w najbliższą niedzielę do udziału we Mszy św. z akcentami liturgii i śpiewu afrykańskiego.

Bogusław Żero jest Polakiem przebywającym w Afryce od kilkunastu już lat. Początkowo  pracował w Ugandzie, wówczas pogrążonej w krwawej wojnie domowej. Od  ponad 3 lat miejscem jego pracy stały się kraje strefy francuskojęzycznej, najpierw Kongo, a obecnie sąsiadujące z nim Burundi. 

Otto Kato Asimwe – z pochodzenia Ugandyjczyk po pracy misyjnej w Mali od 2 lat przebywa w Polsce, przybliżając studiującym tu kandydatom na misjonarzy, a także polskiemu Kościołowi tajemnice Czarnego Lądu. 

Przyjazd misjonarzy do Trepczy zbiegł się z zapowiadaną wcześniej przez Caritas niedzielną zbiórką do puszek na rzecz głodujących w Afryce (Erytrea i Południowy Sudan). Warto posłuchać afrykańskich śpiewów i rytmów wyznaczanych dźwiękami tradycyjnych bębnów  i grzechotki.

W sobotę podczas Wieczoru Misyjnego (20.00) na estradzie przy Papieskiej Barce dla chętnych próba śpiewu  i liturgicznych tańców afrykańskich oraz projekcja teledysku chóru z parafii w Bużumburze – stolicy Burundi. Msze w niedzielę o 8,00 i 11,30 –  w Międzybrodziu o 9,30.

Na zdjęciach: misjonarze Afryki – Ojcowie Biali Bogusław Żero i Otto Kato Asimwe podczas Mszy św. w kościele w Trepczy oraz w swych tradycyjnych strojach zwanych gandurą. Ten strój misjonarzy został zapożyczony od arabów, prostych chłopów w Algierii pod koniec XIX wieku. Dodatkiem jest różaniec, zawieszony na szyi.

23-08-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)