REKLAMA
REKLAMA

Beskidzki Rajd Śladami Dwóch Kardynałów

POWIAT SANOCKI. Rajd jest organizowany dla upamiętnienia pobytu na beskidzkiej ziemi dwóch wielkich Polaków, dwóch wybitnych przedstawicieli Kościoła. Ks. Kard. Stefan Wyszyński był przez rok internowany w domu Sióstr Nazaretanek w Komańczy (1955/1956). Ks. Kard. Karol Wojtyła przez wiele lat, jeszcze jako biskup, przyjeżdżał nad górny Wisłok, aby wypoczywać, kontemplować, podziwiać piękno Beskidu Niskiego.

Ostatni raz był tu w sierpniu 1978 roku, na dwa miesiące przed powołaniem na Stolicę Piotrową. Jego pobyty na tej ziemi są opisane w pięknej książce dr Wandy Półtawskiej „Beskidzkie rekolekcje”.

Pierwszy rajd odbędzie się w roku beatyfikacji Jana Pawła II.

Trasa rajdu prowadzi z Pastwisk położonych nad zalewem sieniawskim na Wisłoku (Gm. Zarszyn), przez Rudawkę Rymanowską, gdzie przekracza nasz beskidzki Jordan, czyli rzekę Wisłok w okolicach, w których lubił się kąpać Ks. Kard. Wojtyła, a następnie łączy się ze szlakiem zielonym i nim dochodzi w Puławach Górnych do szlaku czerwonego.

Z zamieszkałych przez wspólnotę zielonoświątkowców Puław Górnych biegnie szlakiem czerwonym wzdłuż grzbietu pasma Bukowicy, dalej przez połoninę w okolicach Tokarni, obniża się w Karlikowie i wznoszącą drogą zanurza się w las, przechodzi ścieżką obok skalnych bastionów Kamienia, wreszcie wynurza się z lasu, aby osiągnąć odkryty płaskowyż Wahałowskiego Wierchu, z którego już dwa kroki (czytaj: dwa-trzy km) do Komańczy.

Trasa kończy się w okolicach domu Sióstr Nazaretanek i ośrodka PTTK.

Zbiórka o godz. 7.30. Ruszamy o godzinie 8.30 (13 sierpnia), spod Domu Ludowego w Pastwiskach (był tam przed laty sklepik spożywczy, gdzie Ks. Kardynał wraz z Państwem Półtawskimi zaopatrywał się w podstawowe artykuły żywnościowe). Wcześniej możliwa wizyta w kościółku obok, gdzie znajduje się figurka Matki Boskiej Fatimskiej podarowana przez Jana Pawła II. W otwarciu rajdu wezmą udział osoby blisko zaprzyjaźnione z Janem Pawłem II.

Czas trwania rajdu: 8-10 godzin.

Trasa trudna, w tym przejście w bród przez rzekę (woda do kolan, zdejmujemy buty).

Konieczna dobra kondycja i dobry stan zdrowia. A do tego dobre buty, prowiant w plecaku i coś od deszczu, na wszelki wypadek.

Organizatorzy zapewniają możliwość rozbicia namiotu przy Domu Ludowym w Pastwiskach. Bezpośredni dojazd m. in. z Rymanowa, Krosna, Sanoka.

Organizatorzy zapewniają także transport powrotny z Komańczy do Pastwisk, a także z Karlikowa (2/3 dystansu) do Pastwisk dla osób, które nie wytrzymają trudów trasy i w tym miejscu zakończą rajd.

Uczestnicy otrzymają pamiątkowy plakat i znaczek oraz ciepły posiłek na zakończenie. Głównym przewodnikiem rajdu jest prof. Roman Kuźniar (Uniwersytet Warszawski)

Zapraszamy do udziału I Beskidzkim Rajdzie Śladami Dwóch Kardynałów 13 sierpnia 2011.

Trasa rajdu: Pastwiska – pasmo Bukowicy – Komańcza

Organizatorzy: Gmina Zarszyn we współpracy z gminami Komańcza i Rymanów. Partnerskiego wsparcia udzielają Lasy Państwowe, Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Karpaty” oraz Bieszczadzka Grupa GOPR.

Informacji  udziela i zgłoszenia przyjmuje: Biuro Informacji Turystycznej  w Rymanowie Zdroju, tel. 1343 57190

29-07-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)