REKLAMA
REKLAMA

Manewry Grupy Bieszczadzkiej GOPR

BIESZCZADY. W dniach 17 – 18.06.2011 w Ustrzykach Górnych odbyły się Manewry Ratownictwa Medycznego, zorganizowanie przez Grupę Bieszczadzką GOPR. W szkoleniu tym wzięło udział 10 trzyosobowych zespołów ratowniczych reprezentujących: Grupę Bieszczadzką GOPR, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową z Sanoka oraz Krakowską Akademię. Uczestnicy w ciągu 5 godzin musieli uporać się z 10 zadaniami.

-„Hotel” – W Hotelu Górskim w Ustrzykach Górnych doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Poszkodowany ok. 45 – letni mężczyzna znajduje się w ciemnej łazience, – należy przeprowadzić prawidłową akcję resuscytacyjną z wykorzystaniem

-„Żmija” – Na szlaku turystycznym turystkę ugryzła żmija. Poszkodowaną należało zaopatrzyć, sprawdzić funkcje życiowe i przekazać zespołowi Pogotowia Ratunkowego.

-„Quad” – Wypadek kierowcy quada, który doznał poważnych obrażeń wewnętrznych. Na zadaniu oprócz udzielenia pomocy należało zabezpieczyć niestabilny pojazd i wezwać zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

-„Zgubek” – Akcja poszukiwawcza – za pomocą detektorów lawinowych- należało w jak najkrótszym czasie odnaleźć ukryte 3 nadajniki na powierzchni ok. 400m2.

-„Drwal” – W czasie prac przy wyrębie lasu, pracownik uległ wypadkowi, w wyniku którego został przygnieciony przez drzewo, doznał amputacji prawej kończyny i znajduje się w bardzo ciężkim stanie. Poszkodowanego należało szybko zaopatrzyć, wezwać zespół Pogotowia Lotniczego i  zabezpieczyć amputowaną kończynę.

-„4×4” – W czasie rajdu terenowego jeden z kierowców uderza w drewnianą wiatę, ma zaburzenia świadomości, lekki uraz głowy oraz hipoglikemię. Poszkodowanemu należało udzielić pomocy, rozpoznać niski poziom cukru i podać glukozę.

-„Downhill” – Rowerzysta ekstremalny ulega wypadkowi, w wyniku którego doznaje urazu kręgosłupa szyjnego oraz ma wbite ciało obce w kończynę dolną. Poszkodowanego należało prawidłowo zaopatrzyć na desce ortopedycznej oraz unieruchomić ciało obce w kończynie.

-„Strażnik” – W Placówce Straży Granicznej doszło do wypadku z bronią, jeden z funkcjonariuszy został postrzelony w klatkę piersiową oraz udo. Zadaniem zespołów ratowniczych było zlecenie obecnym funkcjonariuszom zabezpieczenia broni służbowej oraz udzielenie pomocy poszkodowanemu.

-„Chupa-chups” – W trakcie jedzenia cukierków 8 letnie dziecko ulega zadławieniu, po pewnej chwili traci przytomność. Zespoły miały za zadanie rozpoznać zadławienie, wykonać rękoczyny mające na celu pozbycie się ciała obcego, a po utracie przytomności rozpocząć resuscytację krążeniowo – oddechową z wykorzystaniem AED.

-„Kujon” – test 20 pytań z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Manewry przygotowali i prowadzili instruktorzy z: Grupy Bieszczadzkiej GOPR, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Krakowskiej Akademii, Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego i Straży Granicznej

GOPR

22-06-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)