REKLAMA
REKLAMA

Niezwykły koncert w Sanockim Domu Kultury

SANOK. W Sanockim Domu Kultury  przy ulicy Mickiewicza 24, w dniu 12 lipca o godzinie 18.00  odbędzie się koncert zespołu „The Standing Stones” oraz  Iwo Załuskiego. Wstęp wolny.


Zespół The Standing Stones założony przez Iwo Załuskiego pochodzi z Walii. Zespół przedstawi się repertuarem muzyki rodziny Ogińskich i Załuskich, oraz Chopina.

Oczywiście nie zabraknie Celtyckiej muzyki prosto z Walii, która zawiera wielką dawkę radości. Zespół tytułuje swoje koncerty  „Orzeł i Smok”, co ma oznajmiać więzi jakie łączą zespół z Polską i Walią, oraz, że swoją muzyką chcą tę kulturę przedstawiać innym. Zapowiada się miłe doświadczenie muzyczne na które serdecznie zapraszają organizatorzy.

Zespół „The Standing Stones” będzie również koncertował w Iwoniczu.

Więcej o wykonawcach:

Iwo Załuski -potomek księcia Michała Ogińskiego. Urodzony w Krakowie w 1939r. Spędził pierwsze 6 miesięcy w Iwoniczu. Uciekł z rodzicami w czasie wybuchu wojny. Dotarł do Wielkiej Brytanii w 1946.

Pracował jako nauczyciel muzyki w Londynie. Komponował i wystawiał muzikale w każdym roku kariery. Już na emeryturze podjął badania dzieł muzycznych, w tym Chopina, Liszta i Mozarta. Napisał wraz z małżonką Pamelą 12 książek po angielsku dotyczących dzieł muzyki klasycznej.

Jest autorem  „The Ogiński Gene”, historii dynastii Ogińskiego, wydanej po angielsku, rosyjsku i litewsku. Obecnie oczekiwane jest polskie wydanie pt „Pożegnania z Ojczyzną”.

Jako pianista wydał 4 CD z utworami Ogińskiego i jego następców. Iwo Załuski koncertuje regularnie w Polsce, na Białorusi i Litwie –  w całości te kraje były „ojczyzną rodu Ogińskich”.

Młody zespół „The Standing Stones” powstał 2 lata temu gdy poproszono Iwa Załuskiego  o opiekę nad dziećmi w lokalnym „klubie niedzielnym” w miejscowym  kościele. Z pracy tej „wyrósł” kwintet, dla którego  Iwo komponował i pisał aranżacje.

Członkowie zespołu pochodzą z pięknego miasteczka St. Davids, położonego na wybrzeżu atlantyckim.  The Standing Stones, brali udział w koncercie muzyki polskiej na cześć roku Chopinowskiego. 

Grali utwory Chopina i Michała Kleofasa Ogińskiego. I w ten sposób 5 młodych Walijczyków zapoznali swój naród z „nieznaną” muzyką polską. Dziś jako dorastająca młodzież występując pod znakiem „Biały Orzeł i Zielony Smok” przedstawiają urozmaicony repertuar, w tym utwory Chopina, Ogińskiego i Karola i Amelii Załuskich, jako też melodie walijskie i celtyckie. Oto wzajemna wymiana kultury i muzyki.”

12-07-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)