REKLAMA
REKLAMA

Sanoczanie podążali śladami św. Maksymiliana Kolbe (zdjęcia)

SANOK. Na początku czerwca 2011r. odbyła się pielgrzymka zorganizowana przez p. Henrykę Tymoczko, prezes Stowarzyszenia „Rycerstwa Niepokalanej” wspólnie z Młodzieżowym Stowarzyszeniem „Znak”, śladami św. o. Maksymiliana Kolbe.

 

Inspiracja do zreorganizowania tej pielgrzymki jest uchwała Senatu RP z dnia 21.10.2010r. o ogłoszeniu roku 2011 rokiem św. Maksymiliana Marii Kolbego w związku z tym od 14 sierpnia 2010r. do 15 sierpnia 2011r. został ustanowiony „Rok Kolbiański”, jest to 70. rocznica męczeńskiej śmierci o. Maksymiliana.

Wyruszyliśmy o godzinie 4.00 rano z parkingu przy ul. Lipińskiego. P. Henia (zdrobniale określana przez młodzież) serdecznie wszystkich przywitała swoim szczerze – skromnym uśmiechem. Towarzyszył nam również ks. Andrzej Socha z parafii „Posada” w Sanoku, opiekun Rycerstwa Niepokalanej, który umacniał nas duchowym pokarmem. Natomiast p. Henia w trakcie postojów karmiła nas niczym „mama” świeżymi bułeczkami, żeby nikt nie był głodny podczas pielgrzymowania.

Po sześciu godzinach jazdy dotarliśmy do obozu Auschwitz w Oświęcimiu. Tam przewodniczka, p. Małgorzata Tracz przybliżyła nam historię owego miejsca. Wielu z nas było w obozie pierwszy raz. Dowiedzieliśmy się, że 28 maja 1941r. o. Maksymilian Kolbe został przywieziony do obozu KL Auschwitz otrzymując numer obozowy 16670.

Stamtąd udaliśmy się do Zduńskiej Woli. Po zakwaterowaniu w miejscowym kościele byliśmy na Eucharystii koncelebrowanej przez naszego ks. Andrzejka. Wieczorem dzięki uprzejmości p. Marty byliśmy w muzeum- domu urodzenia św. Maksymiliana Kolbe.

Nazajutrz o godzinie 5.00 rano była pobudka, śniadanko i wyjazd do Niepokalanowa. Jest to miejsce oddane Niepokalanej na jej wyłączną własność. W 1927r. Maksymilian Maria Kolbe przybył tu wraz z grupą 20 braci. W szczerym polu postawił figurkę Niepokalanej. Takie były skromne początki wielkiego dzieła, jakim jest obecnie klasztor Niepokalanów. Dzisiaj można tutaj zobaczyć miejsca i przedmioty związane z życiem i działalnością o. Kolbe. Można tu doświadczyć niezwykłej opieki Niepokalanej

O godzinie 10.00 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w tamtejszym sanktuarium NMP Wszechpośredniczki Łask. Świątynia została wyniesiona do godności bazyliki mniejszej. Wewnątrz wita nas Niepokalana, która wskazując na Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, zaprasza do modlitwy.

O godzinie 11.15 obejrzeliśmy misterium męki Pańskiej, czyli spektakl ruchomych obrazów i figur. Następnie odwiedziliśmy osobistą celę o. Maksymiliana Kolbe, gdzie został pojmany.

W Niepokalanowie działa jedyna w Polsce, Ochotnicza Straż Pożarna, która jest złożona z zakonników. Nawiedziliśmy starą, drewnianą kaplicę, gdzie wszystko sie zaczęło, bowiem w tej kaplicy modlił się święty, tu odprawiał Msze Św. i głosił konferencje. Przy zakrystii zobaczyliśmy pierwszą celę św. Maksymiliana Kolbe, w której mieszkał od założenia Niepokalanowa w 1927r. aż do 1930r.

Mieliśmy okazję obejrzeć w muzeum papieskim pojazdy z pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
W podziemiach bazyliki obejrzeliśmy ruchomą szopkę, która powstała dla upamiętnienia Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966r. Przedstawia historię Kościoła w Polsce.

W pobliskim Lasku – Niepokalanowie p. Henia zadbała o smaczny obiad, po którym udaliśmy się do Warszawy. W Warszawie, dzielnicy Żoliborz nawiedziliśmy grób Popiełuszki. W podziemiach kościoła jest muzeum, gdzie przewodniczka przybliżyła nam historię życia ks. Jerzego.

Ostatnim punktem naszej pielgrzymki było Sanktuarium Patrona Polski – św. Andrzeja Boboli w Warszawie, na Mokotowie. Modliliśmy się przy jego szczątkach wypraszając potrzebne łaski dla siebie i dla innych.

I tak ok. 2.00 godziny w nocy w poniedziałek wróciliśmy do Sanoka zmęczeni, ale bardzo zachwyceni wyjazdem. Należy wspomnieć, że młodzież uczestnicząca w pielgrzymce zrezygnowała z „Dni Sanoka”, które wówczas trwały w naszym mieście. Wybrali wyjazd na pielgrzymkę i powrócili zachwyceni. Wielu z nas w odwiedzanych miejscach było pierwszy raz.

Uczestnikami 50-cio osobowej pielgrzymki autokarowej byli szczególnie ludzie młodzi, młodzież szkół średnich, studenci, osoby poszukujące pracy, a przede wszystkim sensu życia, autorytetu, ideału, wzoru do naśladowania, sposobu na mądre, odpowiedzialne, proste, zwyczajne życie. Organizatorzy pielgrzymki zwracali się z prośbą o pokrycie kosztów dwudniowego wyjazdu. Wszyscy pomimo różnego wieku i dojrzałości chrześcijańskiej czuli się w tej grupie wspaniale, ubogacając się wzajemnie.

Serdecznie dziękujemy Ks. Andrzejowi Socha, p. Heni i sponsorom, bez których nie udało by się nam odwiedzić tak wspaniałych miejsc związanych ze św. Maksymilianem i bliżej poznać historię naszej Ojczyzny.

Dziękujemy sponsorom, a są to następujące firmy, instytucje: PASS – POL, sp. z o.o.- Sanok; Księgarnia „Niepokalana”; Stowarzyszenie Miłośników Sportu „Alpejczyk” – Kraków; sklep „Śnieżynka” w Sanoku – p. Czerwiński Jan i Elżbieta; PBS w Sanoku; PGNiG w Sanoku; firma „Centurion”; OSM w Sanoku; piekarnia „Jadczyszyn” w Sanoku; piekarnia „Szelców” w Lesku; piekarnia „Sanrej” w Sanoku; Skok Stefczyka w Sanoku; europoseł, parlamentarzyści. Bardzo dziękujemy też ofiarodawcom indywidualnym.

Msza Św. dziękczynna za szczęśliwą pielgrzymkę śladami św. o. Maksymiliana Kolbe za ofiarodawców, sponsorów, uczestników pielgrzymki będzie odprawiona w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku na Posadzie w dniu 13.08.2011r. o godz. 19.00. Po Mszy Św. będzie procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej ulicami parafii. Gorąco zapraszamy do udziału z nami we Mszy Św.

Uczestniczka Kasia


12-08-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)