REKLAMA
REKLAMA

W Muzeum Budnownictwa Ludowego rozpoczął się projekt „Gwoździec Rekonstrukcja”

SANOK. W poniedziałek 23 maja w Sali Herbowej Urzędu Miasta w Sanoku odbyła się konferencja prasowa inaugurująca projekt „Gwoździec Rekonstrukcja”. Jest on realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich wraz z pracownią Handshouse pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta Sanoka – Wojciecha Blecharczyka.

Jest to projekt edukacyjny, w ramach którego podczas cyklu warsztatów zostanie odtworzony dach nieistniejącej XVII-wiecznej synagogi z Gwoźdźca. Będzie on jedną z atrakcji galerii Miasteczko w powstającym Muzeum Historii Żydów Polskich. Prace będą prowadzone do 1 lipca br. w sanockim Skansenie, ponieważ, jak twierdzą pomysłodawcy projektu, to najlepsze miejsce do realizacji konstrukcyjnej części projektu.

W projekcie biorą udział: międzynarodowy zespół historyków, architektów, ponad 200 studentów z USA, Europy i artystów zajmujących się tradycyjnym rękodziełem drewnianym. Warsztaty konstrukcyjne w Skansenie rozpoczęły się 24 maja.

Uczestnicy warsztatów własnoręcznie, tradycyjnymi metodami, materiałami i narzędziami odtworzą drewniany, zdobiony dach. Będzie tam również przygotowane drewniane sklepienie (8 paneli), które w trakcie późniejszych prac malarskich zostanie ozdobione przy użyciu tradycyjnych technik.

Obok samych warsztatów konstrukcyjnych planowane są panele dyskusyjne oraz inne aktywności przybliżające tematykę i kulturę tradycyjnego rzemiosła, kultury polskiej i żydowskiej, które będą miały miejsce w Sali Herbowej Urzędu Miasta w Sanoku. Jednocześnie jest to szansa na zdobycie doświadczenia pracy w międzynarodowym zespole.

Wszystkie warsztaty będą otwarte dla publiczności. Oznacza to, że nie tylko studenci – uczestnicy warsztatów, ale każdy z nas będzie mógł poznać fragment historii, która „wydarzy się” na naszych oczach lub którą „odtworzymy” własnymi rękoma. To dlatego projekt jest tak fascynujący – mówi Robert Supeł, dyrektor projektu wykonania wystawy Muzeum Historii Żydów Polskich.

Zanim wykonany w Sanoku dach znajdzie się w warszawskim muzeum, zostanie ozdobiony polichromią (wymalowaną na 8 drewnianych panelach) podczas cyklu warsztatów malarskich, które odbędą się w oryginalnych synagogach murowanych znajdujących się na terenie Polski.

oprac. Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

24-05-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)