REKLAMA
REKLAMA

40 lat leśnej szkoły w Lesku (ZDJĘCIA)

LESKO. W sobotę 29 września w hali sportowej Zespołu Szkół Leśnych w Lesku odbyła się uroczystość z okazji 40-lecia istnienia tej placówki. Dla jej absolwentów była to wyjątkowa okazja do spotkania, zaś dla obecnych uczniów piękna lekcja historii i tradycji szkoły.

Rozpoczęto mszą świętą w kościele, po czym jej uczestnicy przeszli do obiektów szkolnych, gdzie w auli zwiedzili wystawę dokumentującą całe 40-lecie. Skorzystali też z okazji do zwiedzenia sal lekcyjnych i gabinetów. Główne uroczystości odbyły się w odświętnie udekorowanej na ten dzień hali sportowej. Słowa powitania wygłosił  dyrektor szkoły, Bogusław Sitko, po czym w imieniu Edwarda Balwierczaka dyrektora RDLP w Krośnie wystąpił jego zastępca Marek Marecki, który przypomniał, że historia szkolnictwa leśnego na Podkarpaciu jest o wiele dłuższa niż dzieje szkoły w Lesku.
– Już w 1857 roku w Hołubli koło Krasiczyna działała finansowana przez Sapiehów szkoła leśniczych a w 1883 roku powołano Cesarsko-Królewską Niższą Szkołę Lasową w Bolechowie jako publiczną placówkę, której tradycję kontynuuje Technikum Leśne w Lesku. Mało jest szkół  na Podkarpaciu mogących się poszczycić podobnie długą, prawie 130-letnią historią – dodał dyrektor Marecki.

Po kolejnych wystąpieniach gości, m.in. leśników z różnych stron Polski,  przedstawicieli  zaprzyjaźnionych szkół leśnych ze Słowacji, władz samorządowych, odbyła się dekoracja zasłużonych nauczycieli i wychowawców odznaczeniami resortowymi. Następnie odbył się popisowy występ Adrian Wiśniowskiego, absolwenta szkoły i Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi 2011 i koncert znakomitej kapeli „Kremenaros”, prowadzonej przez Juliana Pałasiewicza, również absolwenta leskiego technikum.

Po części oficjalnej kolejne roczniki spotkały się we własnym gronie „wsłuchując się w szumiące drzewo swoich wspomnień”, jak głosiło hasło towarzyszące spotkaniu leśnych pokoleń.  Na uwagę zasługuje bardzo bogata oprawa graficzna i wystrój sal, podkreślające leśny charakter całej uroczystości.

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


02-10-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)