REKLAMA
REKLAMA

W Gimnazjum nr 2 w Sanoku chcą decydować o życiu szkoły

SANOK. W Gimnazjum nr 2 w Sanoku odbyła się debata uczniowska na temat „Jak rozwinąć działania samorządu uczniowskiego – uczniowie gospodarzami szkoły”. Obrady pokazały, że uczniowie chcą uczestniczyć w kształtowaniu życia szkoły.


Debata była elementem projektu „XVIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – szkoła demokracji”, organizowanego przez Kancelarię Sejmu RP, MEN i CEO.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas, a także zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Sanoka – Wojciech Blecharczyk, Przewodniczący Komisji Oświaty Kultury Sportu i Turystyki Rady Miasta Sanoka – Maciej Bluj, dyrektor szkoły – Robert Zoszak oraz nauczyciele: Sabina Bednarczyk, Marzena Radwańska, Wacław Bojarski, Adam Wal.

Debata w gimnazjum została przygotowana przez zespół uczniów: Sylwię Czopor i Adama Bartkowski. Uczniowie pracowali pod opieką nauczyciela historii i wos – Adama Wala. Najważniejszym celem projektu było rozpowszechnienie wiedzy o szkolnych instytucjach demokratycznych oraz możliwościach wpływania na życie szkoły przez uczniów.

Najpierw wszyscy uczniowie w klasach rozmawiali na temat samorządności i przygotowali propozycje działań, a następnie podczas debaty dyskutowano nad niektórymi z nich. Uczniowie mieli możliwość przedstawienia swoich argumentów, wysłuchali również opinii zaproszonych gości i dyrektora szkoły, który zapewnił uczestników o przychylności szkolnych władz wobec samorządnych inicjatyw młodzieży.

Głos zabrali również przedstawiciele samorządu lokalnego.
Burmistrz Wojciech Blecharczyk podkreślił rolę samorządności szkolnej jako etapu przygotowania do aktywnego i świadomego udziału w demokratycznych formach sprawowania władzy. Radny Maciej Bluj przybliżył uczniom procedury podejmowania decyzji podczas posiedzeń komisji i sesji Rady Miasta.

Debata pokazała, że uczniowie chcą współdecydować o szkolnych sprawach, mają wiele pomysłów na kolejne działania samorządu uczniowskiego. Młodzież mogła się przekonać, że przyjęcie konkretnych propozycji i wprowadzenie zmian wymaga szczegółowego opracowania. W związku z tym podjęto wspólną decyzję o cyklicznych spotkaniach dyrekcji, samorządów, uczniów i nauczycieli.

 

03-04-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)