REKLAMA
REKLAMA

Łódź ratunkowa dla bieszczadzkiego WOPR-u i półmilionowa obietnica

BIESZCZADY. Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska spotkała się z ratownikami WOPR i GOPR. Na okres letni wojewoda przekazała na rzecz bieszczadzkiego WOPR-u łódź ratunkową.

Do WOPR i GOPR działających na terenie województwa podkarpackiego już wcześniej trafił specjalistyczny sprzęt do ratownictwa wodnego i górskiego przekazany przez wojewodę, m.in. alpinistyczna uprząż, liny statyczne, kamizelki ratunkowe, maski tlenowe, deski ortopedyczne, stabilizatory, wyciągarki. Tylko w ostatnich latach wartość wsparcia dla  bieszczadzkiej grupy GOPR wynosiła ponad 50 tys. zł, a dla WOPR ponad 35 tys. zł. Tym razem wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska przekazała na rzecz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego łódź ratunkową. Została ona użyczona na czas wakacji i będzie służyć do patrolowania Jeziora Solińskiego, nad którym wypoczywa wielu turystów.

Podczas spotkania, które odbyło się 12 czerwca w Polańczyku, w bazie WOPR, rozmawiano o gotowości jednostek wodnego i górskiego ratownictwa do działań w sezonie wakacyjnym. W ubiegłym roku ratownicy GOPR interweniowali 377 razy, ratując 395 osób. W tym roku wzywani byli już do 99 akcji ratunkowych. Bieszczadzki WOPR w 2011r. przeprowadził 76 akcji, podczas których uratowano 158 osób.

Poruszono także kwestię finansowego wsparcia tych służb ratowniczych. Szefowie WOPR i GOPR podkreślali, że jest potrzeba dofinansowania ich działań, ponieważ nieliczni ratownicy to etatowi pracownicy, zdecydowana większość zaś to wolontariusze. Wojewoda poinformowała, że w budżecie wojewody na 2013r. z rezerwy celowej została zaplanowana kwota w wysokości pół miliona złotych na dofinansowanie działań wodnego i górskiego ratownictwa. W przyszłym roku planowane jest utworzenie Formacji Obrony Cywilnej na bazie bieszczadzkiej grupy GOPR.

Małgorzata Oczoś
Rzecznik prasowy
Wojewody Podkarpackiego

13-06-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)