REKLAMA
REKLAMA

Łódź ratunkowa dla bieszczadzkiego WOPR-u i półmilionowa obietnica

BIESZCZADY. Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska spotkała się z ratownikami WOPR i GOPR. Na okres letni wojewoda przekazała na rzecz bieszczadzkiego WOPR-u łódź ratunkową.

Do WOPR i GOPR działających na terenie województwa podkarpackiego już wcześniej trafił specjalistyczny sprzęt do ratownictwa wodnego i górskiego przekazany przez wojewodę, m.in. alpinistyczna uprząż, liny statyczne, kamizelki ratunkowe, maski tlenowe, deski ortopedyczne, stabilizatory, wyciągarki. Tylko w ostatnich latach wartość wsparcia dla  bieszczadzkiej grupy GOPR wynosiła ponad 50 tys. zł, a dla WOPR ponad 35 tys. zł. Tym razem wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska przekazała na rzecz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego łódź ratunkową. Została ona użyczona na czas wakacji i będzie służyć do patrolowania Jeziora Solińskiego, nad którym wypoczywa wielu turystów.

Podczas spotkania, które odbyło się 12 czerwca w Polańczyku, w bazie WOPR, rozmawiano o gotowości jednostek wodnego i górskiego ratownictwa do działań w sezonie wakacyjnym. W ubiegłym roku ratownicy GOPR interweniowali 377 razy, ratując 395 osób. W tym roku wzywani byli już do 99 akcji ratunkowych. Bieszczadzki WOPR w 2011r. przeprowadził 76 akcji, podczas których uratowano 158 osób.

Poruszono także kwestię finansowego wsparcia tych służb ratowniczych. Szefowie WOPR i GOPR podkreślali, że jest potrzeba dofinansowania ich działań, ponieważ nieliczni ratownicy to etatowi pracownicy, zdecydowana większość zaś to wolontariusze. Wojewoda poinformowała, że w budżecie wojewody na 2013r. z rezerwy celowej została zaplanowana kwota w wysokości pół miliona złotych na dofinansowanie działań wodnego i górskiego ratownictwa. W przyszłym roku planowane jest utworzenie Formacji Obrony Cywilnej na bazie bieszczadzkiej grupy GOPR.

Małgorzata Oczoś
Rzecznik prasowy
Wojewody Podkarpackiego

13-06-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)