REKLAMA
REKLAMA

Sanoccy posłowie SDiM debatowali w Sejmie (ZDJĘCIA)

SANOK. 1 czerwca 2012 r. grupa sześciu posłów z Sanoka: Żaneta Żołnierczyk i Dominika Sokalska z ZS nr 1 (Ekonomik), Karina Szmyd i Maciej Fabian z II LO,  Sylwia Czopor i Adam Bartkowski z Gimnazjum nr 2, uczestniczyli w XVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Wszyscy posłowie SDiM zostali wyłonieni w drodze konkursu. Uczniowie, ubiegający się o mandat posła, mieli za zadanie przeprowadzić szkolną debatę na temat demokracji w szkole i samorządności. Na podstawie oceny zgłoszonych projektów, zakwalifikowanych zostało 460 uczniów z gimnazjów i szkół średnich. Podziału mandatów dokonano proporcjonalnie do liczby uczniów w województwach. Województwo podkarpackie reprezentowało 30 posłów.

Podczas obrad młodzież wysłuchała wystąpień m.in. Marszałek Sejmu Ewy Kopacz, Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas oraz Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka , a w kuluarach rozmawiali m.in. z posłami Adamem Hofmanem, Leszkiem Milerem, Andrzejem Personem, Ludwikiem Dornem, Jerzym Wenderlichem, Markiem Kuchcińskim.

Po przemówieniach młodzież przystąpiła do pracy: zabierali glos na mównicy sejmowej, zgłaszali poprawki  do projektu uchwały, głosowali, a kiedy marszałek SDiM po raz kolejny wymawiała słowa: „Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem poprawki, proszę podnieść rękę i nacisnąć przycisk. – Dziękuję.,  Kto jest przeciw? – Dziękuję., Kto się wstrzymał? – Dziękuję.” młodzi posłowie i posłanki mogli się poczuć,  jak ich dorośli koledzy.

Projekt uchwały, po burzliwych dyskusjach, został przyjęty i trafił na ręce pani  minister Edukacji Narodowej. Po zakończeniu posiedzenia młodzi parlamentarzyści przypomnieli sobie o zbliżających się mistrzostwach  Europy w piłce nożnej i wykonali na sali plenarnej „meksykańską falę”, kończąc tym radosnym akcentem swoja przygodę z Sejmem Dzieci i Młodzieży, a czy z parlamentem definitywnie, pokaże przyszłość.

06-06-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)