REKLAMA
REKLAMA

SANOK: X Międzynarodowy Plener Miast Partnerskich

SANOK. W sobotę (30 czerwca) w Galerii Artistic Osiedlowego Domu Kultury Puchatek odbędzie się jubileuszowa wystawa poplenerową malarstwa i fotografii w ramach X Międzynarodowego Pleneru Miast Partnerskich.

Podczas wystawy wystąpi zespół Jednej Góry Matragona.
Wystawa będzie  czynna od 30 czerwca do 15 lipca 2012r.

Organizatorem X Międzynarodowego Pleneru Miast Partnerskich jest Osiedlowy Dom Kultury Puchatek Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej (ul.Traugutta 9, tel.134646135,134646697, www.puchatek.esanok.pl) przy wsparciu Urzędu Miasta.

 

Słów kilka:

Plenery! Plenery!

Wracając myślami do pierwszych kilkunastu plenerów w latach 80-tych, 90-tych organizowanych dla Klubu Plastyka ODK mogę powiedzieć, że atmosfera wśród plenerowiczów,długie rozmowy,wspólne malowanie,dyskusje o sztuce,były takie jak dzisiaj, ale? ramki, płótna, farby trzeba było w różny sposób zdobywać.  Kiedy w roku 2003 zorganizowaliśmy I międzynarodowy plener wspólnie Miejskim Domem Kultury z Humennego w Sanoku,a potem kolejno w Mikovej,Rokytovie i Humennem to łatwo już było kupić pędzle i farby, ale ile zawdzięczamy sponsorom!   Swoją obecnością zaznaczyłam prawie wszystkie. Tyle wrażeń i wspomnień,że trudno wybrać konkretną opowieść.Jedną z ważniejszych to zapewne wyczekiwanie każdego roku na plener.Uczestnicy plenerów to ludzie w różnym wieku, których łączy pasja, chęć bycia ze sobą, dzielenia się doświadczeniami, odkryciami malarsko-fotograficznymi.   Każdy plener to kontakt z naturą, którą każdy z nas próbuje opisać na swój sposób.  Raz jest to malownicza Tyrawa Solna z owczarnią i Diablą Górą,skąpana w deszczu Berezka, inspirujący Polańczyk i Sanok zawsze ciekawy, niewyczerpany w inspiracje, odkrywany na nowo, bo taka jest atmosfera pleneru, o samo miejsce i temat malowane inaczej przez każdego z nas. Podczas tych plenerów spotkało się aż 69 artystów z Ukrainy, Słowacji,Węgier Rumunii i Polski, wspólnie przeżywając piękne chwile, nawiązując wiele przyjaźni.

Maria Kępa

Jubileuszowa wystawa prac artystów (autorów) wywodzących się z Sanoka, bądź chętnie do niego powracających, także i tych, dla których nie obce jest przeżywanie zaułków i ciszy sanockiej przyrody poświęcamy tę chwilę… Tematem przewodnim (wiodącym) wystawy jest Sanok… Jego architektura, ulica, zaułki charakterystyczne tylko dla naszego miasta. Wirować będzie tu przyroda, zielona konstrukcja okolicznego pejzażu oraz własne wyobrażenia ciepłego miasta… Zaprosiliśmy do przeżywania tych kontrastów blisko trzydziestu autorów ze Słowacji, Ukrainy, Węgier, Rumuni i Polski. Wierzymy, iż Sanok stanie się ciekawym miejscem spotkań i dyskusji dotyczących sztuki i miejsca artysty w otaczającej go rzeczywistości. Nasze miasto stało się inspiracją dla wielu, różnych interpretacji autorów, którzy subiektywne widzenie świata przełożyli na konkret widzenia miasta i okolic Sanoka. Ciekawie komponują się motywy z wyobrażeniami autorów kontrastowanych wizjami i czasem przeżywanych okoliczności. Ich intuicje i wrażliwości podane są nam nazbyt wyraźnie. Przebijającym instrumentem tej twórczości jest ogromne zaangażowanie i nieprzeciętny szacunek do sztuki wszystkich bez wątpienia autorów.

Anna Czerwińska-Barnuś

 

 

26-06-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)