REKLAMA
REKLAMA

Wystawa „Trepcza na starej fotografii”

TREPCZA / PODKARPACIE. W ramach obchodów Dnia Niepodległości w Przystani Jana Pawła II otwarto wystawę, która stała się pokłosiem apelu skierowanego podczas „Trepczańskiego Lata 2012” do przewietrzenia starych kredensów, szuflad i kuferków i wypożyczenia szczęśliwie zachowanych zdjęć sprzed lat kilkudziesięciu.

 

Z przekazanych materiałów wybrano te najbardziej ciekawe i umożliwiające fotograficzne powiększenie do formatu A4. Stroną techniczną zajął się zaprzyjaźniony fotografik-hobbysta, a celnik z zawodu Marek Łobaza z Przemyśla.

40 fotografii zostało zaprezentowanych na trzech odpowiednio podświetlonych dużych tablicach. Po uroczystym przecięciu wstęgi i otwarciu wystawy uczestnicy z wielkim zainteresowaniem wpatrywali się w fotografie i wielu starszych z nieukrywaną radością rozpoznawało osoby , czy wydarzenia na nich uwiecznione. Był czas na wspomnienia osób zasłużonych, które w latach  powojennych pełniły funkcje sołtysów. Kolekcje fotografii swoich poprzedników stworzyła i chętnie wypożyczyła obecna pani sołtys Bogusława Kaczmarska.

Dla obecnych na spotkaniu dzieci i młodzieży była to żywa lekcja historii małej ojczyzny, dla starszych zaś wspomnienie „kraju lat dzieciństwa”, który jak mówi poeta pozostaje w pamięci „czysty i piękny jak pierwsze kochanie…” Dodatkowo niepowtarzalną atmosferę tworzył wspólny śpiew pieśni żołnierskich, patriotycznych i ludowych, który podobnie jak smaczny poczęstunek wpisał się w tradycję spotkań z okazji Święta Niepodległości.

Wystawa potrwa do końca stycznia 2013, czynna codziennie pół godziny przed i po wieczornej mszy św.

Tekst i foto: AS
materiał nadesłany

14-11-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)