REKLAMA
REKLAMA

Zbiórka Stowarzyszenia Opieki nad Starymi Cmentarzami

SANOK. W tym roku – wzorem lat ubiegłych – w czasie świąt Wszystkich Świętych,  Stowarzyszenie Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku organizuje publiczną zbiórkę pieniędzy na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na sanockim cmentarzu.

W dniach 31 X, 1 XI i 2 XI 2012 r. przed domem przedpogrzebowym (czyli w tym samym miejscu co zwykle) ustawiona będzie skarbonka, przy której czuwać będą członkowie Stowarzyszenia i wolontariusze. Uzyskana kwota – jak zawsze – w całości zostanie przeznaczona na renowację grobów, które stanowią nasze dziedzictwo kultury i jako takie zostały  wpisane do rejestru zabytków jeszcze w 1982 roku.

Przypominamy, że istniejące od 2009 r. Stowarzyszenie, do tej pory odrestaurowało 4 zabytkowe nagrobki:
-Mateusza Beksińskiego ( z 1887)
-Władysława Niedźwieckiego ( z 1857 r)
-Maryana Truszkowskiego (z 1890 )
-Józefy z Heinrichów Drozdowej (z 1889)

Przy okazji tegorocznej zbiórki pragniemy poinformować Sanoczan, że działalność Stowarzyszenia jest zauważalna także poza Sanokiem – mówi prezes Ewa Filip.

Kontaktują się z nami ludzie z różnych miast Polski prosząc o informacje dotyczące osób spoczywających pod sanockimi zabytkowymi grobami. Są to często autorzy różnych biografii, genealogii, badacze rodzinnych dziejów, ale także historycy lub artyści, którzy z takich czy innych powodów są zainteresowani konkretnymi osobami, których groby Stowarzyszenie postanowiło ocalić od całkowitej ruiny. Udzielamy informacji, odpowiadamy na pytania lub kierujemy do odpowiednich instytucji jeśli zachodzi taka potrzeba. Podkreślam to, ponieważ jest to dla nas pewna satysfakcja – także dzięki  Sanoczanom, którzy mają swój udział w działalności Stowarzyszenia wrzucając datki do naszych puszek w czasie organizowanych kwest czy do skarbonki. Mamy nadzieję że i w tym roku nas nie zawiodą. Z góry za to serdecznie dziękujemy.  – dodaje.

źródło: materiał nadesłany

25-10-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)