REKLAMA
REKLAMA

125 lat Towarzystwa Gimnastycznego ,,Sokół”

SANOK / PODKARPACIE. Sanocka Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie serdecznie zaprasza na wystawę poświęconą Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół” w Sanoku.Pierwsze Gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” utworzone zostało w 1867 roku we Lwowie, cztery lata po upadku Powstania Styczniowego i szybko stało się ostoją Polskości.

„Sokoła” utożsamiano z białym orłem – stał się on symbolem utraconej niepodległości, a jego zrywająca się do lotu sylwetka symbolizowała zerwanie kajdan niewoli. 125 lat temu, z inicjatywy lekarza i społecznika dr Karola Zaleskiego podjęto myśl założenia sanockiego gniazda sokolego. Uchwalony 20 listopada 1888 r. przez tymczasowy Wydział i Walne Zebranie projekt statutu, który podkreślił rolę gimnastyki w życiu człowiek rychło uzyskał poparcie Starostwa. Stowarzyszenie przyjęło nazwę: „Filia Stowarzyszenia Gimnastycznego „Sokół” we Lwowie z siedzibą w Sanoku”, następnie: „Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku”.

Celem Stowarzyszenia, wedle statutu, było przede wszystkim pielęgnowanie ćwiczeń gimnastycznych. Towarzystwo miało utrzymywać zakład gimnastyczny dla członków, szkoły gimnastyki dla mieszkańców Sanoka, organizować zabawy, wycieczki, udzielać nauki szermierki, jazdy konnej, jazdy na kole, pływania, ślizgania na łyżwach, strzelania do celu; urządzać publiczne ćwiczenia  i zawody, wspólne obchody, wycieczki, zabawy towarzyskie; starać się o zakładanie i rozwój polskich towarzystw sokolich; utrzymywać biblioteki dla członków. Wystawa dokumentuje wielokierunkową działalność tej zacnej organizacji, zarówno w sferze kultury fizycznej, jak i krzewienia kultury narodowej i idei niepodległościowych w trudnych czasach zaborów.

Wystawa czynna będzie do końca 2013 r.

foto: Sokół Sanok 13 Mickiewicza.jpg – Wikimedia Commons

Irena Florczak

17-12-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)