REKLAMA
REKLAMA

Awaria wiatraka w Rymanowie! Odpadła 300 kg łopata śmigła (ZDJĘCIA)

RYMANÓW / PODKARPACIE. W niedzielę w Rymanowie doszło do awarii jednego z wiatraków zlokalizowanych przy trasie Rymanów – Sanok. Z urządzenia urwało się ramię śmigła. Ważący 300 kg element, wylądował ok. 200 metrów od wiatraka, w pobliżu ruchliwej drogi.

To nie jest pierwszy taki przypadek w Rymanowie. Przed trzema tygodniami z wiatraka przy trasie Rymanów-Brzozów odpadła obudowa wirnika – mówi Tomasz Śmietana, działacz stowarzyszenia Eko-Rymanów.

foto: Stowarzyszenie Eko-Rymanów

Zdaniem Stowarzyszenia Eko-Rymanów niedzielna awaria może mieć podłoże mechaniczne, związane z niezadziałaniem trybów hamujących i wskutek czego rozpędzony wiatrak uległ zniszczeniu. Trudno uwierzyć, że były to skutki wichury.

To jest jedna z najstarszych elektrowni wybudowanych na tym terenie. Oderwanie się śmigła najprawdopodobniej jest wynikiem zmęczenia materiału i braku konserwacji – dodaje Śmietana.

foto: Magdalena Wołczańska (Stowarzyszenie Eko-Rymanów). Fragment zerwanego skrzydła

Stowarzyszenie stoi na stanowisku, że do Polski trafiają wiatraki z odzysku, które są dość mocno wyeksploatowane.

Mieszkańcy Rymanowa i jego okolic boją się wysokich wiatraków, które znajdują się 300 metrów od domów. Twierdzą, że mogą one nie wytrzymywać silnych podmuchów wiatru. W związku z tym do krośnieńskiej prokuratury wpłynie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez właściciela obiektów.
Foto: Małgorzata Wołczańska (Stowarzyszenie Eko-Rymanów)
embe
22-10-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)