REKLAMA
REKLAMA

Awaria wiatraka w Rymanowie! Odpadła 300 kg łopata śmigła (ZDJĘCIA)

RYMANÓW / PODKARPACIE. W niedzielę w Rymanowie doszło do awarii jednego z wiatraków zlokalizowanych przy trasie Rymanów – Sanok. Z urządzenia urwało się ramię śmigła. Ważący 300 kg element, wylądował ok. 200 metrów od wiatraka, w pobliżu ruchliwej drogi.

To nie jest pierwszy taki przypadek w Rymanowie. Przed trzema tygodniami z wiatraka przy trasie Rymanów-Brzozów odpadła obudowa wirnika – mówi Tomasz Śmietana, działacz stowarzyszenia Eko-Rymanów.

foto: Stowarzyszenie Eko-Rymanów

Zdaniem Stowarzyszenia Eko-Rymanów niedzielna awaria może mieć podłoże mechaniczne, związane z niezadziałaniem trybów hamujących i wskutek czego rozpędzony wiatrak uległ zniszczeniu. Trudno uwierzyć, że były to skutki wichury.

To jest jedna z najstarszych elektrowni wybudowanych na tym terenie. Oderwanie się śmigła najprawdopodobniej jest wynikiem zmęczenia materiału i braku konserwacji – dodaje Śmietana.

foto: Magdalena Wołczańska (Stowarzyszenie Eko-Rymanów). Fragment zerwanego skrzydła

Stowarzyszenie stoi na stanowisku, że do Polski trafiają wiatraki z odzysku, które są dość mocno wyeksploatowane.

Mieszkańcy Rymanowa i jego okolic boją się wysokich wiatraków, które znajdują się 300 metrów od domów. Twierdzą, że mogą one nie wytrzymywać silnych podmuchów wiatru. W związku z tym do krośnieńskiej prokuratury wpłynie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez właściciela obiektów.
Foto: Małgorzata Wołczańska (Stowarzyszenie Eko-Rymanów)
embe
22-10-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)