REKLAMA
REKLAMA

,,Bez tej miłości nie można żyć”. Wieczornica patriotyczna w Szkole Podstawowej nr 6 (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE.  Wczoraj (21 bm) w Szkole Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Sanoku odbyła się uroczysta Wieczornica patriotyczna „Bez tej miłości nie można żyć” przygotowana przez uczniów i nauczycieli.

 

W spotkaniu wzięli udział: Irena Penar, naczelnik wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Promocji,  Krystyna Chowaniec, Komendantka Hufca ZHP, Lidia Mackiewicz – Adamska, dyr. SP nr1, Tadeusz Panek, przew. zarządu Rady Dzielnicy Olchowce oraz licznie zgromadzeni nauczyciele, rodzice, dziadkowie, dzieci i młodzież.

Ojczyzna to wielkie słowo, pisało o niej wielu wybitnych pisarzy i poetów. Każdy z nich innymi słowy ogarniał dziejące się wydarzenia. Jedni sławili piękno jej krajobrazów…, inni zachwycali się bohaterstwem ludu, czy wreszcie niepowtarzalnością języka i kulturą. Ale wszyscy zgodnie chcieli i nadal pragną, aby Polska była zawsze wolna, piękna i lepsza. My również tym pragnieniem połączeni, o ojczyźnie naszej dziś mówić będziemy.

Tymi słowami rozpoczął się montaż słowno- muzyczny. Pieśni przeplatały się ze słowem mówionym oraz prezentacjami multimedialnymi.

Ludziom, którzy żyją w dzisiejszych czasach, w wolnym i demokratycznym kraju, trudno sobie wyobrazić, co czuli ci, którzy po raz pierwszy głośno i bez strachu mogli mówić – „jestem Polakiem, mieszkam w Polsce – mojej ojczyźnie”. Zapewne towarzyszyły im duma, poczucie wspólnoty, wielkie nadzieje i wiara w lepszą przyszłość. Ale też najzwyklejsza, ludzka radość.

 

„Bez tej miłości można żyć,
mieć serce suche jak orzeszek,
malutki los naparstkiem pić
z dala od zgryzot i pocieszeń,
na własną miarę znać nadzieję,
w mroku kryjówkę sobie uwić,
o blasku próchna mówić, „dnieje”,
o blasku słońca nic nie mówić.”
/Wisława Szymborska/


Wszystkich uczestników uroczystości połączyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z różnych okresów historycznych. W wielu oczach pojawiły się łzy wzruszenia, a myśli przeniosły gdzieś w odległe lata. Szkoła przygotowała wspaniałą lekcję historii, z której skorzystało wielu i udowodniła, że pielęgnuje tradycje narodowe na co dzień i od święta. To wspaniały przykład patriotyzmu, godny naśladowania.

22-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)