REKLAMA
REKLAMA

Degradacji Brzozowa ciąg dalszy: po likwidacji sądu, kolej na prokuraturę

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Na Podkarpaciu zagrożonych likwidacją jest pięć prokurator, w tym  prokuratury w Strzyżowie, Leżajsku, Brzozowie, Kolbuszowej i Lubaczowie. Wniosek w tej sprawie właśnie wpłynął do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dorota Mękarska

Tak jak w przypadku sądów, przyjęto, że likwidowane mają być prokuratury, w których jest nie więcej jak 5 etatów – wyjaśnia Janusz Draguła, wicestarosta brzozowski.
Trudno polemizować z tak sztywnym kryterium, ale czy może ono być jedynym i rozstrzygającym?

Już w 2011 roku Prokuratura Generalna przedstawiła wstępną listę prokuratur rejonowych przeznaczonych do o likwidacji. Projekt zakładał, że w skali kraju należy zlikwidować aż 82 prokuratury na 349 istniejących. Skala likwidacji przeraziła samorządowców, którzy ostro zaprotestowali przeciwko tym planom. Prokuratura Generalna wycofała się, więc z likwidacji tak dużej liczny placówek, ale planów nie zaniechała. Ograniczyła tylko liczbę prokurator, które mają zniknąć z mapy kraju. Na Podkarpaciu  zagrożone wówczas były prokuratury w Strzyżowie, Leżajsku, Łańcucie, Kolbuszowej, Lubaczowie, Brzozowie i Przeworsku.

Państwo „zwija” się  z Brzozowa

W tym samym roku samorządowcy z powiatu brzozowskiego wystosowali pisma protestacyjne w tej sprawie.

Pozbawienie sześćdziesięciu sześciu tysięcy mieszkańców powiatu łatwego dostępu do najważniejszej instytucji zapewniającej bezpieczeństwo, stanowić będzie drastyczne ograniczenie funkcji i podstawowych zadań państwa na poziomie lokalnym – argumentował Brzozowski Konwent Samorządowy, zwracając uwagę na fakt, że  Prokuratura Rejonowa w Brzozowie funkcjonuje nieprzerwanie od 1950 roku,  pomimo wielu reorganizacji, w tym wynikającej z podziału terytorialnego państwa.

Jak na  ironię plany likwidacji zbiegły się z końcem remontu tzw. czerwonej szkoły w Brzozowie, którą w 2008 roku Ministerstwo Sprawiedliwości zakupiło właśnie ze względu na potrzeby miejscowego sądu i prokuratury, która funkcjonowała w budynku magistratu i starostwa, w niesamowitej ciasnocie.

Jak podkreślali samorządowcy z Brzozowskiego Konwentu Samorządowego likwidacja brzozowskiej prokuratury nie tylko diametralnie pogorszy działanie systemu, ale spowoduje również wzrost kosztów jego  funkcjonowania, m.in. poprzez:wzrost kosztów dowozu zatrzymanych do prokuratur w Sanoku lub w Krośnie, kosztu dojazdu brzozowskich policjantów i prokuratorów, jak również wydłużenie nieefektywnego czasu pracy.

Również Rada Powiatu Brzozowskiego wyraziła swoje zaniepokojenie planami likwidacji prokuratury.
–  Pragniemy podkreślić, że prokuratura jest jedną z najważniejszych instytucji państwowych funkcjonujących w powiecie oraz zapewniającą odpowiedni poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia przestępczością – napisali w piśmie protestacyjnym radni powiatowi, podkreślając dodatkowo, że reorganizacja  spowoduje spowolnienie działań innych instytucji współpracujących z prokuraturą rejonową, takich jak policja.

Polacy nic się nie stało, to tylko centralizacja!

Na najbliższym posiedzeniu Brzozowskiego Konwentu Samorządowego temat brzozowskiej prokuratury powróci. Nie jest jednak przesądzone, czy samorządowcy wyraża sprzeciw wobec planów Prokuratury Generalnej, gdyż zgodnie z wnioskiem, w miejsce zniesionych prokurator mają powstać ośrodki zamiejscowe. Tym samym w Brzozowie ma funkcjonować Ośrodek Zamiejscowy Prokuratury Rejonowej w Krośnie.

Janusz Draguła zwraca jednak uwagę na fakt, że centralizacja instytucji prowadzi do degradacji takich małych miast, jak Brzozów, gdzie w miejsce zlikwidowanego już Sądu Rejonowego powstały Wydziały Zamiejscowe Sądu Rejonowego w Krośnie, zakusy są zaś na laboratorium Sanepidu, a także Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

To wszystko idzie w kierunku marginalizacji małych miast – uważa wicestarosta.
Obawiamy się, że ograniczanie liczby instytucji, które tworzą strukturę powiatową, mogą być procesem prowadzącym do redukcji powiatów. Należy zaś pamiętać o tym, że  choć powiat brzozowski nie jest dużym powiatem pod względem obszarowym, to pod względem względem liczby mieszkańców zaliczany jest do powiatów średnich. Aspekt demograficzny jest niezwykle ważny i nie można o nim zapominać.

07-05-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)