REKLAMA
REKLAMA

Jak nakręcić dzieci do edukacji

PODKARPACIE. 13 i 14 listopada dzieci z  klas III – VI z miejscowości Długie, Faliszówka oraz Żeglce wezmą udział w ekspedycji naukowej w Krakowie, organizowanej w ramach programu eduBudzik. Nakręcamy edukację!. Jest to program, który poprzez aktywną edukację pomoże dzieciom w lepszej motywacji do nauki, a rodziców i nauczycieli wesprze w inspirowaniu uczniów do odkrywania pasji i rozwijania zainteresowań.

Pierwszym etapem programu są ekspedycje naukowe dla dzieci z klas III – VI szkół podstawowych, które na co dzień nie mają dostępu do ośrodków kulturalnych i naukowych, znajdujących się w dużych metropoliach. Kraków to drugi po Warszawie cel ekspedycji naukowych organizowanych dla 600 uczniów z 7 województw w Polsce. Tym razem w warsztatach udział wezmą uczniowie z województwa podkarpackiego, z miejscowości: Długie, Faliszówka oraz Żeglce.

W pierwszym dniu ekspedycji pokazujemy uczniom miejsca inspirującej edukacji – mówi Piotr Wikarek ze stowarzyszenia Navegadores, partnera programu eduBudzik. – W Krakowie dzieci odwiedzą m.in Muzeum Lotnictwa, gdzie będą mogły poznać historię lotnictwa, a także uczestniczyć w zajęciach w tzw. mini-labie. Do ich dyspozycji oddajemy m.in. symulator lotu oraz żyroskop. Dlaczego? Aeronautyka jest jednym z kluczowych osiągnięć technicznych naszej cywilizacji, a samolot łączy w sobie rozwiązania z różnych dziedzin nauki. Wprowadzając dzieci do świata lotnictwa chcemy  w sposób symboliczny zilustrować bardzo ważną – szczególnie dla nich – tezę: jeśli chcesz, wszystko jest możliwe. Dzięki determinacji pokonasz przeszkody i spełnisz swoje marzenia. Człowiek może latać – dodaje.

Drugi dzień ekspedycji rozpoczynają zajęcia sportowe na ściance wspinaczkowej w Centrum Wspinaczkowym Avatar.
Gościem specjalnym będzie ambasador Navegadores, znany polski alpinista Krzysztof Wielicki, który jako piąty człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów – mówi Piotr Wikarek.


Podczas drugiego dnia ekspedycji uczniowie wezmą udział w zajęciach na Uniwersytecie Jagielońskim,  prowadzonych przez wykładowców z Uniwersytetu Dzieci.
W ramach programu przygotowaliśmy dla dzieci specjalny pokaz zatytutowany Dlaczego mydło myje? – opowiada Anna Grąbczewska, koordynator akcji ze strony Uniwersytetu Dzieci. – Mali studenci dowiedzą się, jakie właściwości środków myjących sprawiają, że mydło się pieni i myje, a proszek pierze. Na spotkania z uczestnikami programu zaprosiliśmy najlepszych współpracujących z nami naukowców. Monika Koperska, prowadząca pokaz, jest laureatką konkursu Famelab oraz jedną z najlepszych popularyzatorek nauki w Polsce. Dzięki spotkaniom z takimi ludźmi dzieci mogą zainspirować się nauką i łatwiej odkrywać swoje pasje i zainteresowania – dodaje Grąbczewska.

Przygotowując założenia programu, organizatorzy przeanalizowali szereg badań, m.in. o roli motywacji u dzieci we wczesnym wieku szkolnym. Spośród 130 ankietowanych pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych 87% z nich potwierdziło, że kluczowy wpływ na motywację dziecka mają rodzice i nauczyciele. Dlatego po ekspedycjach naukowych skierowanych do uczniów, przyjdzie kolej na edukację rodziców i nauczycieli, którzy oprócz warsztatów i spotkań z psychologami otrzymają specjalnie przygotowane poradniki z wieloma inspiracjami dotyczącymi motywowania dzieci.

Nasz program pozwala integrować nauczycieli i rodziców we wspólnym celu – wspieraniu dzieci w odkrywaniu swoich pasji, podsycaniu ciekawości świata i  podejmowaniu edukacyjnych wyzwań – mówi Małgorzata Jankowska, koordynator programu eduBudzik z wydawnictwa Nowa Era – Przystępując do akcji, przeanalizowaliśmy badania, z których wynika, że kluczowy moment, w  którym powinno się szczególnie podsycać i inspirować naturalną ciekawość dziecka, to czas między 9 a 12 rokiem życia. Jeśli w tym okresie dziecko nie będzie odpowiednio wspierane, jego motywacja do rozwoju spadnie i nauka przestanie być przyjemnością. Wiadomo też, że wpływ na motywację dziecka we wczesnym wieku szkolnym mają rodzice i nauczyciele, dlatego to właśnie oni otrzymują w programie eduBudzik największe wsparcie i pomoc. A jest to przecież najlepsza inwestycja, jaką można dać dziecku – wiarę we własne możliwości, wiarę opartą na wewnętrznej motywacji, dla której nie ma barier nie do pokonania.  Tak właśnie zrodził się pomysł na program eduBudzik. Nakręcamy edukację! – dodaje Jankowska.

Efekty akcji widzą już nauczyciele, towarzyszący dzieciom podczas ekspedycji w Warszawie.
Dzięki programowi dzieci poznają świat, mogą dotknąć i zobaczyć to, co normalnie dla wielu z nich byłoby nieosiągalne. Uczniowie z pełną pasją opowiadają o zajęciach, czują się zmotywowani do działania i mają zaszczepioną iskrę, która ma szansę na realną zmianę w podejściu do edukacji. – mówi Beata Wierzchowska, nauczycielka ze szkoły podstawowej w Żytkiejmach.

 

materiały nadesłane

12-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)