REKLAMA

Nie żyje honorowy obywatel Brzozowa Michał Kulesza

BRZOZÓW / PODKARPACIE. W niedzielę wieczorem po długiej chorobie zmarł prof. Michał Kulesza – prawnik, specjalista z zakresu administracji, współtwórca reformy samorządowej z 1990 roku, doradca prezydenta ds. samorządu Kancelaria Prezydenta i honorowy obywatel Brzozowa. Miał 65 lat.

Michał Kulesza urodził się w 1948 r. W latach 1965-69 studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Był wybitnym znawcą zagadnień prawa administracyjnego i administracji publicznej i autorem ponad 150 publikacji naukowych. Prof. Michał Kulesza od lat 80 był czynnie zaangażowany w prace na rzecz odtworzenia samorządu terytorialnego i przebudowy ustroju administracyjnego Polski (we współpracy z prof. Jerzym Regulskim). Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w grupie ds. samorządu terytorialnego. Po przemianach 1989 r. współtworzył reformę samorządową. Pod kierownictwem prof. Waleriana Pańki przygotowywał m.in. ustawę o samorządzie gminnym z 1990 r.

W latach 1992-93 jako pełnomocnik rządu ds. reformy administracji publicznej przygotowywał reformę powiatową i projekt podziału administracyjnego państwa. Później prowadził kancelarię prawniczą. W 1997 r. ponownie powołany na stanowisko pełnomocnika ds. reform ustrojowych państwa. Funkcję tę pełnił do 1999 r.

W 2009 r. prof. Michał Kulesza przyjął honorowe obywatelstwo Brzozowa.

Prof. Michał Kulesza na początku lat 90. założył i redagował tygodnik samorządowy „Wspólnota”, a następnie miesięcznik „Samorząd Terytorialny”. W latach 2001-04 prezesował Stowarzyszeniu Edukacji Administracji Publicznej. Doradzał Związkowi Miast Polskich, był ekspertem Rady Europy. Od 2009 r. jako radca prawny w prywatnej kancelarii prawnej. Od października 2010 r. doradzał społecznie w sprawach samorządu prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, który odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

serwis internetowy Gminy Brzozów

14-01-2013
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.