REKLAMA
REKLAMA

Podczas grzybobrania należy pamiętać o rozwadze i ostrożności

SANOK / PODKARPACIE. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku ostrzega przed zatruciami grzybami. Zbieranie grzybów w naszym kraju jest bardzo popularne, a spożywanie ich jest tradycyjnym zwyczajem żywieniowym. Grzyby są chętnie spożywane przez ludzi ze względu na walory smakowe i zapachowe. Są jednak potrawą ciężkostrawną i dlatego nie wolno podawać ich małym dzieciom

ludziom w podeszłym wieku oraz osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego. Pobyt w lesie jest też bardzo dobrą formą aktywnego wypoczynku. Jednak w naszych lasach rośnie wiele gatunków grzybów o różnej toksyczności. Wśród nich występują grzyby trujące. Większość najbardziej niebezpiecznych grzybów to grzyby blaszkowe, które posiadają na spodniej stronie kapelusza blaszki (cienkie listewki).

Muchomor sromotnikowy jest najczęściej mylony z grzybami jadalnymi: gołąbkiem zielonawym i gąską zieloną. Natomiast muchomor jadowity i wiosenny (odmiana muchomora sromotnikowego o białych kapeluszach) bywa często mylony z młodą pieczarką lub czubajką kanią.

Zatrucia grzybami początkowo objawiają się bólami głowy, brzucha, nudnościami i biegunką. W takich sytuacjach niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza. Należy wiedzieć, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Zgłoszenie się w porę do lekarza może choremu uratować życie.
Wśród ofiar zatruć grzybami są również doświadczeni zbieracze grzybów.

Należy zbierać i spożywać grzyby, co do których mamy absolutną pewność, że są gatunkami jadalnymi. Jeśli mamy wątpliwości, czy zebrane grzyby są trujące, czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
w Rzeszowie – Oddział Laboratoryjny w Sanoku ul. Jezierskiego 39( w dni robocze -godz.7.30-15.00)

foto: archiwum eSanok.pl
materiały nadesłane

03-10-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)