REKLAMA
REKLAMA

Rok do wyborów. Walka o mandat radnego będzie ostra, a na listach będą sami „soliści”

SANOK / PODKARPACIE. Już tylko nieco ponad rok pozostał do wyborów samorządowych. Zmienił się system wyłaniania lokalnej władzy. Wprowadzono bowiem okręgi jednomandatowe. Na czym polegać będzie nowa ordynacja? Na jakim etapie przygotowań są ugrupowania, które mają szansę odegrać główne role podczas głosowania?

Tomasz Sokołowski

W przyszłym roku po raz pierwszy zagłosujemy w 21 okręgach wyborczych

W Polsce system jednomandatowych okręgów wyborczych obowiązuje od 2011 roku. Ten sposób wybierania przedstawicieli społeczeństwa do struktur władzy odnosi się do wyborów do Senatu RP oraz do rad gmin w gminach niebędących miastem na prawach powiatu (w woj. podkarpackim miastami na prawach powiatu są: Rzeszów, Przemyśl, Krosno i Tarnobrzeg). Główne zasady, na których opiera się system polegają na wyborze jednego kandydata z każdego okręgu wyborczego, przy założeniu, że każdy komitet wyborczy może zgłosić wyłącznie jedną osobę.

Uchwała Rady Miasta z 4 października 2012 roku wprowadza jednomandatowe okręgi wyborcze w Sanoku. Do tej pory, miasto podzielone było na trzy okręgi. Teraz, zgodnie z Kodeksem Wyborczym, okręgów będzie tyle, ilu radnych liczyć będzie Rada Miasta w kadencji 2014-2018, czyli 21. Każdy z okręgów będzie miał przypisany oddzielną siedzibę obwodu wyborczego. Dokonany podział okręgów musi być zgodny z jednolitą normą przedstawicielstwa, czyli kryterium decydującego o zasięgu okręgu wyborczego. Dla Sanoka wynosi ona 1852 mieszkańców i zgodnie z tą wartością, wyłoniono poszczególne obszary głosowania.

Liczba okręgów wyborczych w poszczególnych dzielnicach Sanoka:

Wójtostwo: 7
Śródmieście: 4
Dąbrówka: 2
Błonie: 3
Posada: 3
Zatorze: 1
Olchowce: 1

Szczegółowy podział na okręgi wyborcze w Sanoku przedstawiono w dalszej części artykułu.


O etap i przebieg przygotowań do wyborów pytamy przedstawicieli poszczególnych ugrupowań politycznych, które mają ambicję odegrać znaczącą rolę podczas przyszłorocznego głosowania (kolejność według alfabetu).

Centroprawicowy ruch społeczny związany z Jarosławem Gowinem

Oczywiście nie osiadłem na laurach, angażuję się w budowę nowego ruchu społecznego, który jest prawicowym porozumieniem pomiędzy formacją Jarosława Gowina, PJN-em Pawła Kowala i republikanami Przemysława Wiplera. W chwili obecnej, nie mogę zdradzać tajemnic związanych z funkcjonowaniem nowej struktury. Już teraz zapraszam na konwencję, która odbędzie się 27.10 w Rzeszowie. Po tym terminie będę mógł odpowiedzieć na pytania dotyczące wyborów. Natomiast w listopadzie podamy informację z nazwą ruchu – mówi Adam Drozd, koordynator regionalny na obszar dawnego województwa krośnieńskiego.

Komitet Wyborczy Wyborców Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka

Podczas trzech ostatnich wyborów samorządowych, nasz komitet uzyskiwał największe poparcie. Uważam, że na przygotowania do wyborów przyjdzie jeszcze czas. Ja i moi współpracownicy mamy jeszcze dużo do zrobienia. Pracujemy nad budżetem, opracowujemy plan strategiczny na lata 2014-2020, w ogóle nie myślimy o tym, jak będą wyglądały wybory. Naszym priorytetem są sprawy bieżące. Chcemy budować, a nie „politykować” – mówi Wojciech Blecharczyk, przewodniczący Komitetu Wyborczego Wyborców Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka.

Platforma Obywatelska

Zmiany w ordynacji wyborczej, to kolejny krok w realizacji pierwotnych założeń Platformy Obywatelskiej. Nowy sposób wyboru władz Sanoka jest dobrym rozwiązaniem. Mandaty otrzymają osoby znane w środowisku, znajome mieszkańcom z danego okręgu. Wcześniej, mogliśmy zgłosić 42 kandydatów, teraz tylko 21, stąd proces przygotowywania ostatecznej listy naszych reprezentantów będzie przebiegał w sposób bardziej selektywny, wybierzemy najlepszych. Pełną parą, przygotowania do przyszłorocznych wyborów ruszą po zakończeniu działań związanych z wyborem władz w naszych lokalnych strukturach. Za nami wybór szefa powiatowego, przed nami wybory zarządu – mówi Sławomir Miklicz, nowy, „stary” szef powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej.

Polskie Stronnictwo Ludowe

Od wielu lat, do PSL-u przyklejona jest łatka partii bliżej związanej z gminami wiejskimi niż miejskimi. Chcemy zatrzeć ten stereotyp, dlatego postanowiliśmy walczyć o poparcie również dla naszych kandydatów do władz miasta. Chcielibyśmy zaznaczyć swoją obecność w Sanoku. Planujemy wystawienie kandydatów jeśli nie we wszystkich, to w większości okręgów wyborczych. Jesteśmy na etapie opracowywania strategii. Mamy liderów, którzy będą nas reprezentować podczas wyborów w 2014 roku, ale wciąż jesteśmy otwarci na nowych członków chcących startować z naszej listy – zdradza Grażyna Borek, szef powiatowych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Prawo i Sprawiedliwość

Jesteśmy na etapie konstruowania listy kandydatów. Spotykamy się z nimi, przeprowadzamy wiele rozmów. Działania konsultujemy z innymi środowiskami, aby wspólnie osiągnąć, jak najlepsze efekty. Nowa ordynacja wyborcza? Z pewnością będzie to dla nas wszystkich nowość. Niewątpliwym plusem jest fakt, że wybrany radny będzie dobrze znany w okręgu i będzie można do niego łatwo dotrzeć. Z drugiej jednak strony, będzie znacznie trudniej o kompromis wśród radnych, ponieważ poszczególni członkowie rady, będą myśleli tylko o swoim okręgu. Mam także sporo wątpliwości, co do sfery finansowej dotyczącej kandydatów. Bogatszych będzie stać na efektowną kampanię wyborczą, co sprawi, że ubiegający się o mandat radnego będzie bardziej widoczny, a formułowane przez niego poglądy bardziej czytelne. Nie zawsze przekłada się to jednak później na dobrą i skuteczną pracę samorządowca. Uważam, że jest to zagrożenie – mówi Tadeusz Nabywaniec, szef powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Solidarna Polska

Cały czas myślimy o wyborach, obserwujemy ludzi, przeprowadzamy sporo rozmów z potencjalnymi kandydatami. Początkowo widoczny był pewnie dystans, z jakim do Solidarnej Polski podchodzili obywatele, ale po ostatnim wyborach w Kazimierzu Wielkim, Elblągu i na Podkarpaciu, gdzie nasza partia uzyskała poparcie na poziomie kolejno 6%, 15% i 11%, percepcja naszych poglądów zmieniła się. Notujemy dużo większe zainteresowanie naszą działalnością, szczególnie ludzi młodych. Przynależność do partii deklaruje coraz więcej osób. Słyszymy głosy, o hermetycznym charakterze innych struktur funkcjonujących na naszym terenie, stąd Solidarna Polska jest dla wielu osób dobrym wyborem – mówi Piotr Uruski, szef powiatowych struktur Solidarnej Polski.

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Zmiany w ordynacji wyborczej oceniam bardzo negatywnie. Skutkiem wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych będzie brak stabilności, każdy będzie solistą. To psucie tego, co dobrze funkcjonowało. Jeśli chodzi o same przygotowania, trwają pierwsze przymiarki, wewnętrzne rozmowy, analizujemy wyniki wyborów sprzed 3 lat według poszczególnych okręgów wyborczych i zastanawiamy się na strategią działania – relacjonuje Ziemowit Borowczak, szef powiatowych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Stowarzyszenie Wiara-Tradycja-Rozwój

Jesteśmy rozczarowani pracą obecnych radnych. Ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje na temat pracy radnych, czy efektów posiedzeń poszczególnych komisji. W przyszłym tygodniu planujemy spotkanie. Jednym z celów będzie próba zrzeszenia szeroko pojętej prawicy, stworzenie większego komitetu i wybór najlepszych kandydatów, którzy będą kompetentni i przygotowani do pracy radnego – mówi Maria Szałankiewicz-Skoczyńska, prezes stowarzyszenia Wiara-Tradycja-Rozwój.


Towarzystwo Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej

Przygotowania do wyborów w 2014 roku rozpoczęliśmy znaczenie wcześniej. Trwają ustalenia listy kandydatów, chcemy mieć reprezentantów w każdym okręgu wyborczym. Analizujemy nasze szanse w poszczególnych okręgach. Spodziewamy się ostrej walki wyborczej. Decydować będzie przygotowanie merytoryczne i autorytet kandydata w swoim środowisku. Nowa ordynacja wyborcza, to eksperyment. Obawiam się, że w wielu gminach doprowadzi ona do spowolnienia układanek powyborczych, mogą wystąpić trudności w budowaniu stałej większości – zaznacza Waldemar Och, prezes „Towarzystwa Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej”.

Klub Radnych „Zjednoczeni”

Na bieżąco analizujemy bieżące wydarzenia. Sprawdzamy i weryfikujemy nasze zaplecze. Rozmawiamy o tym, gdzie i kim dysponujemy, zastanawiamy się także, w których okręgach możemy jeszcze szukać kandydatów. Co do nowej ordynacji wyborczej, wydaje mi się, że jest ona odpowiedzią na oczekiwania większości społeczeństwa. Przychylam się do nowego sposobu wybierania władz, choć za minus uważam trudności, jakie w przyszłości może napotkać burmistrz miasta przy zbieraniu większości – tłumaczy Zbigniew Daszyk, przewodniczący Klubu Radnych „Zjednoczeni”.


 

Podział miasta na jednomandatowe okręgi wyborcze:

 


Obwód Wyborczy nr 1

Ulice: Boczna, Cicha, Daszyńskiego, Gieli, Grunwaldzka, Jagiellońska, Konarskiego (nr 3 do nr 13 i numery nieparzyste od nr 17 do nr 21), Plac Miast Partnerskich, Podgórze, Schody Balowskie, Schody Zamkowe, Sienkiewicza, Słowackiego, (od nr 8 do nr 18), Wąska, Wesoła, Winna, Zaułek Dobrego Wojaka Szwejka.

Adres siedziby obwodu: ZS nr 5, ul. Jagiellońska 22


Obwód Wyborczy nr 2

Ulice: 3 Maja, Cerkiewna, Franciszkańska, Grodka, Grzegorza z Sanoka, Jana III Sobieskiego, Joselewicza, Kazimierza Wielkiego, Kościuszki (od nr 3 do nr 16), Królowej Bony (nr 23 i nr 29), Lenartowicza, Łazienna, Modrzewskiego, Piłsudskiego, Plac św Jana, Plac św Michała, Rybacka, Rynek, Sanowa, Schody Franciszkańskie, Serpentyny, Wałowa, Żydowska.

Adres siedziby obwodu: Gimnazjum nr 2, ul. Jana III Sobieskiego 5


Obwód Wyborczy nr 3

Ulice: Jasna (od nr 2 do nr 25), Krzywa, Matejski, Polna (od nr 11 do nr 19a), Południowa, Rolna, Rondo Beksińskiego, Rymanowska (od nr 1 do nr 48), Sikorskiego, Słowackiego, (od nr 20 do nr 121), Stara, Szkolna, Wiejska.

Adres siedziby obwodu: SP 2, ul. Rymanowska 17


Obwód Wyborczy nr 4

Ulice: 2 Pułku Strzelców Pdh., A. Mniszek-Tchórznickiego, Dmowskiego, Kościuszki (od nr 18 do nr 70), Mickiewicza (od nr 1 do nr 30 i nr 32), Orzeszkowej, Parkowa, Plac Harcerski, Plater, Szopena, Traugutta (od nr 1 do nr 5), Zacisze, Zamkowa, Żwirki i Wigury.

Adres siedziby obwodu: PWSZ, ul. Mickiewicza 21


Obwód Wyborczy nr 5

Ulice: Asnyka, Baczyńskiego, Broniewskiego, Brzechwy, Brzozowa, Czesława Miłosza, Dąbrowiecka, Dąbrowskiej, Fredry, Głogowa, Iwaszkiewicza, Jana Wiktora, Jarzębinowa, Kaczkowskiego, Kasprowicza, Kolberga, Konopnickiej, Krakowska (od nr 8 do nr 30), Krucza, Leszczynowa, Leśmiana, Lewakowskiego, Nałkowskiej, Norwida, Okołowiczówka, Pigonia, Pola, Prusa, Rataja, Rymanowska (od nr 51 do nr 124), Staffa, Struga, Szczudliki, Ustronie, Wańkowicza, Wyki, Zamenhofa, Zapolskiej,  Żeromskiego, Żurawia.

Adres siedziby obwodu: budynek Rady Dzielnicy Dąbrówka, ul. Krakowska 36


Obwód Wyborczy nr 6

Ulice: 1000-lecia, A.N.M.P., Batalionów Chłopskich, Bema, Bojko, Didura, Doktora Zaleskiego, Dworska, Fastnachta, Glinice, Graniczna, II Armii Wojska Polskiego, Kalinowa, Krakowska, (od nr 34 do nr 192), Krzyżanowska, Księdza Antoniego Szypuły, Księdza Stajałowskiego, Kujawska, Lisowskiego, Małopolska, Mazowiecka, Mazurska, Mokra, Naftowa, Okulickiego, Piastowska, Podlaska, Pollaka, Pomorska, Prochaski, Skołozdro, Słuszkiewicza, Stachowicza, Stankiewicza, Stapińskiego, Stefczyka, Sucha, Śląska, Targowa, Witosa.

Adres siedziby obwodu: Filia Przedszkola nr 1, ul. Piastowska 47


Obwód Wyborczy nr 7

Ulice: Bliska, Cegielniana, Czysta, Kiczury, Sąsiedzka, Zgodna.

Adres siedziby obwodu: Gimnazjum nr 4, ul. Jana Pawła II 25


Obwód Wyborczy nr 8

Ulice: Sadowa (od nr 13 do nr 39 z wyłączeniem 13a)

Adres siedziby obwodu: Przedszkole nr 2, ul. Sadowa 11


Obwód Wyborczy nr 9

Ulice: Jana Pawła II, Kamienna, Księdza Gorozdowskiego.

Adres siedziby obwodu: SP 4, ul. Sadowa 12


Obwód Wyborczy nr 10

Ulice: Dembowskiego, Jabłoni, Sadowa (od nr 1 do nr 9 i nr 13a), Sierakowskiego, Śliwowa, Wiśniowa.

Adres siedziby obwodu: Żłobek nr 2, ul. Traugutta 23


Obwód Wyborczy nr 11

Ulice: Heweliusza, Kopernika, Langiewicza.

Adres siedziby obwodu: ODK Puchatek, ul. Traugutta 9


Obwód Wyborczy nr 12

Ulice: Armii Krajowej, Mickiewicza (numery nieparzyste od nr 31 do nr 37a oraz od nr 38 do nr 50), Poprzeczna, Staszica, Traugutta (nr 6 i nr 21).

Adres siedziby obwodu: GOPR, Mickiewicza 49


Obwód Wyborczy nr 13

Ulice: Biała Góra, Białogórska, Bluszczowa, Chabrów, Goslara, Jaśminowa, Jodłowa, Krasińskiego, Kwiatowa, Liliowa, Maków, Międzybrodzka, Młynarska, Podlewskiego, Ruciana, Rybickiego, Szafera, Traugutta (od nr 8 do nr 83 z wyłączeniem nr 21).

Adres siedziby obwodu: TS Sanoczanka, ul. Kwiatowa 25


Obwód Wyborczy nr 14

Ulice: Kochanowskiego, Ogrodowa

Adres siedziby obwodu: Gimnazjum nr 1, ul. Kochanowskiego 2


Obwód Wyborczy nr 15

Ulice: Aleja Gen. B. Prugara-Ketlinga, (nr 2 i nr 4), Aleja Szwajcarii, Aleja Wojska Polskiego, Błonie, I Armii Wojska Polskiego, Królowej Bony (z wyłączeniem nr 23 i nr 29).

Adres siedziby obwodu: SP 1, al. Szwajcarii 5


Obwód Wyborczy nr 16

Ulice: Aleja Gen. B. Prugara-Ketlinga (nr 1, nr 3 i od nr 6 do nr 24), Dworcowa (od nr1 do nr 13), Kolejowa, Lwowska, Opłotki, Przelotowa, Reja, Reymonta, Spokojna, Zielona.

Adres siedziby obwodu: PWSZ, Reymonta 6


Obwód Wyborczy nr 17

Ulice: Chełmońskiego, Chrobrego, Gajowa, Gałczyńskiego, Kasztelańska, Kmicica, Kolorowa, Korczaka, Kosynierów, Kółkowa, Królowej Jadwigi, Łączna, Malownicza, Mieszka I, Mostowa, Narożna, Nastrojowa, Okrężna, Pawia, Poetycka, ppor. Mariana Zaremby, Przemyska, Przodowników, Przytulna, Rumiankowa, Rycerska, Sienna, Słowicza, Spacerowa, Stefana Batorego, Szewska, Świętojańska, Tetmajera, Turystyczna, Tuwima, Widokowa, Witkiewicza, Władysława Jagiełły, Władysława Łokietka, Wschodnia, Wylotowa, Wyspiańskiego, Zagłoby, Zagumienna.

Adres siedziby obwodu: SP 6, ul. Przemyska 80


Obwód Wyborczy nr 18

Ulice: Jasińskiego, Jesienna, Kasprzaka, Kilińskiego, Konarskiego (nr parzyste od nr 74 do nr 90 i od nr 131 do nr 141), Księdza Wołka, Leśna, Robotnicza, Słoneczna, Stolarska, Szklana, Wichrowa, Wiosenna, Wspólna, Zagumna.

Adres siedziby obwodu: Przedszkole nr 4, ul. Robotnicza 13a


Obwód Wyborczy nr 19

Ulice: Akacjowa, Ceramiczna, Cmentarna, Kluski, Lipińskiego, (nr nieparzyste od nr 115 do nr 125 i od nr 126 do nr 246), Leszka Kawczyńskiego, Lipowa, Łany, Murarska, Nowa, Okrzei, Porcelanowa, Rysia, Sowia, Stawowa, Stróżowska (od nr 4 i od nr 15 do nr 40), Topolowa, Wierzbowa, Wilcza, Zagórska.

Adres siedziby obwodu: SP 3, ul. Stróżowska 4


Obwód Wyborczy nr 20

Ulice: Mateusza Beksińskiego, Dworcowa (od nr 39 do nr 41), Kołłątaja, Kościelna, Lipińskiego, (od nr 1 do nr 114a i nr parzyste od nr 118 do nr 124), Rzemieślnicza, Stróżowska (nr 5 i nr parzyste od nr 8 do nr 14), Wolna.

Adres siedziby obwodu: Gimnazjum nr 3, ul. Lipińskiego 63


Obwód Wyborczy nr 21

Ulice: 800-lecia, Ciepła, Doktora Niedzielskiego, Głowackiego, Górna, Jagodowa, Jasna (od nr 30 do nr 40), Jezierskiego, Jordana, Kenara, Konarskiego (od nr 25 do do nr 73, numery parzyste od nr 14 do nr 18 i numery nieparzyste od nr 75 do nr 129), Malinowa, Niecała, Osiedle, Płowiecka, Pogodna, Polna (od nr 24 do nr 60), Poziomkowa, Pszenna, Sielska, Stawiska, Śniegowa, Środkowa, Warzywna, Za Potokiem, Zielna, Zigmunda

Adres siedziby obwodu: SPGM, ul. Konarskiego 22


18-10-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)