REKLAMA
REKLAMA

Skazany zastępca wójta Soliny już nie pełni tej funkcji, ale być może zostanie doradcą

SOLINA  / PODKARPACIE. Zastępca wójta gminy Solina zrezygnował ze stanowiska. Rezygnacja ma związek z wyrokiem sądowym w sprawie wycinki drzewostanu nad zalewem solińskim. Mirosław O. jako funkcjonariusz publiczny został skazany za poświadczenie nieprawdy i przekroczenie uprawnień.


Dorota Mękarska

Były już zastępca wójta Mirosław O.  został oskarżony z artykułu 271 par. 1 i 231 par. 1. Za pierwszy czyn, dotyczący poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariusza publicznego, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Drugi czyn odnoszący się do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego działającego na szkodę interesu publicznego lub prywatnego jest zagrożony karą  więzienia do lat 3.

Wyrok w tej sprawie zapadł w październiku w Sądzie Rejonowym w Jaśle, z uwagi na wyłączenie się ze sprawy Sądu Rejonowego w Lesku.

Te drzewa są chore

Sąd Rejonowy w Jaśle  ustalił, że Mirosław O. w dniu 10 września 2009 roku sporządzając protokół z oględzin pięciu działek w Solinie, należących do Henryka Ch., poświadczył w nim nieprawdę w zakresie stanu zdrowotności drzew rosnących na tych działkach. Właściciel działek wystąpił o decyzje zezwalającą na wycinkę drzew,  argumentując wniosek koniecznością przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych w drzewostanie.

Zastępca wójta  podał w protokole, że drzewa  są uschnięte i wykazują objawy chorobowe, podczas gdy nie dotyczyło to całości drzewostanu. Sąd skazał go za ten czyn  na karę 1 roku pozbawienia wolności.

Wycięto prawie 400 drzew

Następnie 11 września 2009 roku Mirosław O. wydał dwie decyzje zezwalające na wycinkę drzew. Pierwsza odnosiła się do  92 sztuk drzew różnych gatunków, natomiast druga do 394 sztuk.
Na tej podstawie właściciel działek wyciął drzewa. Jeden z podkarpackich dziennikarzy, który ujawnił tę sprawę, nazwał to „barbarzyństwem”, posiłkując się fotografiami, na których widać wycięte dorodne drzewa.

Sąd uznał, że zastępca wójta nie dokonał należytej oceny stanu faktycznego sprawy, co było konieczne do oceny zasadności wniosku Henryka Ch..  Nie ustalił, czy wycinka drzew jest zasadna, czym działał na szkodę interesu publicznego, rozumianego jako ochrona przyrody przed nieuzasadnioną dewastacją. Za ten czyn sąd wymierzył oskarżonemu karę 10 miesięcy pozbawienia wolności.
Za oba przestępstwa wymierzył karę łączną 1 roku i 4 miesięcy pozbawienia wolności, w zawieszeniu na okres próby wynoszący 2 lata.

Wyrok został zaskarżony przez obrońcę oskarżonego, ale Sąd Okręgowy w Krośnie  uznał, że apelacja jest bezzasadna i pod koniec grudnia 2012 roku utrzymał w mocy orzeczenie Sądu Rejonowego w Jaśle.

Doradca lub asystent może być karany

Mirosław O. złożył już rezygnację z funkcji zastępcy wójta gminy Solina. W dniu 1 stycznia b.r. wójt Zbigniew Sawiński odwołał go z zajmowanego stanowiska. Jednakże włodarz gminy uznał, że kilkunastoletnie doświadczenie jego byłego zastępcy w pracy samorządowej jest nie do pogardzenia. Zbigniew Sawiński nosi się, więc z zamiarem powierzenia Mirosławowi O. funkcji doradcy lub asystenta, gdyż obowiązki te może pełnić osoba karana. Decyzja zapadnie, gdy wójt gminy Solina zapozna się oficjalnie z wyrokiem, o co już wystąpił do sądu.

foto: sxc.hu

27-02-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)