REKLAMA
REKLAMA

SZPITAL SANOK: List otwarty ordynatorów sanockiego szpitala do samorządowców Ziemi Sanockiej

SANOK / PODKARPACIE. Otrzymaliśmy list otwarty skierowany do samorządowców Ziemi Sanockiej  dotyczący realnej groźby zamknięcia Bloku Operacyjnego w Szpitalu Specjalistycznym w Sanoku. List podpisali  ordynatorzy oddziałów zabiegowych, ordynator OIT oraz kierownik  Bloku Operacyjnego.

Sanok, 14.03.2013

List otwarty do
Samorządowców Ziemi Sanockiej

Szanowni Państwo, chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na palący problem, przed jakim stanął Szpital w Sanoku, który bezpośrednio dotyczy społeczeństwa Powiatu Sanockiego.  W wyniku wejścia w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego warunków prowadzenia znieczulenia do zabiegów wystąpiła realna groźba zamknięcia Bloku Operacyjnego, co jest jednoznaczne z utratą kontraktu NFZ i zamknięciem oddziałów zabiegowych a następnie całego szpitala.

Obecny Blok Operacyjny powstał wraz z całym budynkiem szpitala na początku lat 60 XX w. i był zaprojektowany na 2 sale operacyjne. Z biegiem lat udało się częściowo zaadaptować i przystosować kolejne dwa pomieszczenia, które jednak nie spełniają formalnych wymogów. Cały Blok Operacyjny także nie spełnia obecnych standarów dla tego typu pomieszczeń (m. in.  brak sal przygotowawczych i wybudzeniowych, brak tzw. ciągów czystych i brudnych, brak odpowiedniej wentylacji a także duże deficyty sprzętu medycznego).

Jednocześnie od kilku lat rośnie liczba i zakres wykonywanych procedur zabiegowych w Naszym Szpitalu, co wiąże się z koniecznością inwestycji w sprzęt. Obecnie postęp medycyny związany jest głównie z rozwojem zaawansowanych technologii, które są niestety bardzo drogie.
Od 21.01.2013 obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące wykonywania znieczulenia, które jasno określa w jakich warunkach tego typu procedury mogą być wykonywane. O problemie tym na początku tego roku został poinformowany przez Dyrektora SP ZOZ Starosta Powiatu Sanockiego.

Jedynym rozsądnym wyjściem z obecnej sytuacji jest dokończenie rozpoczętej w 2000 roku budowy Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego, w którym obok Bloku Operacyjnego znalazłyby się Laboratoria Analityczne i Mikrobiologiczne, Zakład Diagnostyki Obrazowej oraz Centralna Sterylizatornia. Usytuwanie go w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego ma ogromne znaczenie w przypadkach nagłych.

Aby utrzymać obecny zakres wykonywanych procedur zabiegowych konieczne jest wybudowanie Bloku Operacyjnego z minimum 6 salami operacyjnymi. Szacunkowy koszt budowy wynosi około 6-7mln złotych na jedną salę operacyjną, czyli w naszym wypadku około 40 mln. złotych. Kwota ta znacznie przekracza możliwości własne szpitala. Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z art. 54 Ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej Organ Założycielski Szpitala zapewnia środki na inwestycje, a kontrakt z NFZ służy pokryciu bieżących wydatków szpitala.
Naszym zdaniem konieczne jest zjednoczenie działań mających na celu zdobycie tak dużych środków na zakończenie tej kluczowej dla szpitala inwestycji. Zwłaszcza, że terminy do kiedy musimy wymienić sprzęt używany do znieczuleń i zabiegów operacyjnych (31.12.2016) oraz dostosować warunki lokalowe (31.12.2018) nie są odległe.
Nie wypełnienie tych warunków spowoduje zaprzestanie wykonywania zabiegów operacyjnych w Sanockim Szpitalu a w konsekwencji jego upadek.

Z poważaniem,
Ordynatorzy Oddziałów Zabiegowych
Ordynator OIT
Kierownik BO

 

 

źródło: tvPodkarpacie.pl

23-03-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)