REKLAMA
REKLAMA

WSPiA RZESZÓW: II Stopień Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie za nami

WSPiA RZESZÓW. Prawie 1800 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski w środę (16.01) wzięło udział w II Stopniu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Młodzi ludzie mieli 120 minut na rozwiązanie testu składającego się z 50 pytań jednokrotnego wyboru oraz 6 pytań problemowych.


Do finału zakwalifikuje się 30 najlepszych uczniów z całej Polski. Tegoroczna Olimpiada organizowana przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji odbywa się już po raz czwarty.

Test, z którym w środę zmierzyli się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej polski, obejmował m.in. zagadnienia z życia społecznego, politycznego i ustrojowego w Polsce, Europie i na świecie. Znalazły się w nim też pytania dotyczące ekonomii, działalności partii politycznych, instytucji rządowych i organizacji pozarządowych. Według uczestników, jeśli ktoś dobrze przeglądną repetytorium, to z testem mógł sobie poradzić bez problemu.

Według Natalii Szabatowskiej z I Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie – repetytorium bardzo pomaga w przygotowaniu się do Olimpiady.
Jednak żeby przejść do etapu centralnego, trzeba sięgnąć również po inne źródła. Ja w Olimpiadzie uczestniczę już trzeci raz i myślę, że poszło mi całkiem dobrze. W porównaniu do ubiegłych lat wiedziałam już, na co zwrócić uwagę i jak się przygotowywać. W tamtym roku przygodę z Olimpiada zakończyłam na stopniu wojewódzkim. W tym bardzo chciałabym dostać się do finału. Z pytaniami testowymi poradziłam sobie całkiem sprawnie. Mam pewne obawy co do odpowiedzi na pytania otwarte – mówi Natalia Szabatowoska. Dodaje, że udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie od początku traktowała jako chęć sprawdzenia swojej wiedzy.

Podobnie uważa Alan Pytlowany z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzozowie, który w Olimpiadzie uczestniczy pierwszy raz. Jak mówi, jest to inwestycja w przyszłość.
Ta wiedza przyda mi się w kolejnych latach nauki. Najpierw na maturze, a później w czasie studiów prawniczych, na które się wybieram – tłumaczy Alan. Dodaje, że do testu przystąpił ze spokojem. – Jestem pewny swojej wiedzy. Repetytorium znam prawie na pamięć. Trochę boję się pytań otwartych, ale mam nadzieję, że poszło mi dobrze. Bardzo chciałbym wygrać, bo to wiąże się z ciekawymi nagrodami. Niestety konkurencja jest bardzo mocna, więc nie będzie łatwo – dodaje Alan Pytlowany.

Podczas Olimpiady uczniom bardzo mocno kibicowali ich nauczyciele. Wśród nich m.in. Pani Ksenia Buczek z Zespołu Szkół w Iwoniczu i Pan Michał Wolak z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie.
Według nich Olimpiada organizowana przez WSPiA to doskonały pomysł.
– Trafiliście w pewną niszę, uzupełniając lukę na rynku edukacyjnym. Olimpiada obejmuje tematyką nie tylko zagadnienia prawnicze, ale także te dotyczące państwa i Unii Europejskiej. Dzięki temu przygotowując uczniów do testu, równocześnie uczymy ich materiału potrzebnego na maturze i w czasie studiów np. prawniczych – mówią nauczyciele.

Oceniając szanse swoich uczniów Michał Wolak z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie przyznaje, że dużo zależy od samego ucznia i jego predyspozycji.

Starałem się solidnie przygotować moich uczniów. Kilka osób podporządkowało swoją naukę pod tę Olimpiadę. Konkurencja jednak jest bardzo duża i może być ciężko, choć mam nadzieję, że uda nam się powtórzyć wynik sprzed trzech lat. Wtedy laureatką Olimpiady została nasza uczennica Joanna Pełdiak.

Wyniki II Stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie poznamy na początku lutego. Do finału, który odbędzie się 20 marca, przejdzie tylko 30 uczniów z najlepszymi wynikami w całej Polsce.

To oni będą walczyć o główną nagrodę, czyli możliwość nieodpłatnego studiowania w WSPiA, stypendium przez cały okres studiów i nieodpłatne zakwaterowanie w Wielomieszkaniowym Domu Studenckim WSPiA.

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Sprawiedliwości, a Olimpiada organizowana jest razem z Podkarpackim Kuratorium Oświaty. Patronat medialny nad Olimpiadą sprawuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Merytoryczną opiekę nad Ogólnopolską Olimpiadą Wiedzy o Państwie i Prawie sprawuje Rada Programowa. W jej skład wchodzą wykładowcy WSPiA m.in. Prof. Zbigniew Ćwiąkalski (przewodniczący), Prof. Wiesław Skrzydło i Prof. Zbigniew Czarnik.

Szczegółowe informacje na temat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie znaleźć można na stronie internetowej www.olimpiada.wspia.eu i na http://www.facebook.com/olimpiada.panstwo.i.prawo.

22-01-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)