REKLAMA
REKLAMA

Wyprawy w Bieszczady tylko dla doświadczonych

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Publikujemy komunikat o sytuacji pogodowej w Bieszczadach. Po ostatnich opadach śniegu, warunki do pieszych wędrówek są częściowo niekorzystne. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy.

Drobny opad śniegu,śnieg z ostatnich opadów został przetransportowany na strony zawietrzne i podkładany w formie poduszek śniegowych. Zagrożenie dla stromych stoków z dużą ilością nagromadzonego przez wiatr śniegu.
Pokrywa śniegu zmienna, miejscami oblodzenia, miejscami śnieg przewiany. Na starej zmrożonej pokrywie w miejscach odkładania zalega kilka warstw śniegu przewianego. Warstwy przewianego śniegu słabo związana ze sobą . Najwięcej śniegu znajduje się w zagłębieniach terenowych oraz przy górnej granicy lasu. Pokrywa nierównomierna od kilkunastu centymetrów na grzbiecie do 2 m w miejscach nawianych.Stoki południowe w wielu miejscach wywiane i wytopione.
Połonina Wetlińska (1228 m. npm godz. 7:30) – temperatura -13°C, wiatr północny 68 km/h, średnia pokrywa śniegu ok. 60 cm; Przysłup Caryński (790m npm) – temperatura -8°C, pokrywa śniegu 59 cm, Ustrzyki Górne- temperatura -8°C, pokrywa śniegu 47 cm.

Stabilność pokrywy śnieżnej
Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny
Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób poza zabezpieczonymi strefami
Częściowo niekorzystne warunki
Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach, oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

foto: PTAKIR

Komunikat ważny do ogłoszenia następnego, nie dłużej niż 24 godziny

Przygotował: Jerzy Godawski

źródło: GB GOPR

foto: PTAKIR

26-03-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)