REKLAMA
REKLAMA

Apel policji do rowerzystów i pieszych

SANOK / PODKARPACIE. Na zewnątrz panuje pogoda charakterystyczna dla jesieni lub wczesnej wiosny, zmrok zapada dość szybko,  poranki natomiast często są mgliste. Coraz częściej na drogach można spotkać rowerzystów. Dlatego też Policja apeluje o prawidłowe oświetlenie jednośladów oraz zakładanie odblasków przez pieszych.

Tym, którzy rozpoczęli już sezon rowerowy przypominamy o prawidłowym zabezpieczaniu własnych pojazdów.

Policja dbając o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego coraz częściej zatrzymuje do kontroli drogowej rowerzystów. Kierowcy jednośladów zapominają o prawidłowym oświetleniu rowerów czy też zakładaniu odblasków. Podobnie jest z pieszymi, którzy ubrani na ciemno, bez elementów odblaskowych, chodzą poboczami dróg lub przechodzą przez jezdnie. Jest to szczególnie uciążliwe wieczorami, gdyż sprawia, że rowerzysta bądź pieszy są niemal niewidoczni dla kierowców samochodów lub zostają zauważeni w ostatniej chwili. W takiej sytuacji łatwo o wypadek, tym bardziej, że na zewątrz dość szybko zapada zmrok.

Policja apeluje, aby zadbać o prawidłowe oświetlenie rowerów oraz używanie elementów odblaskowych. W miarę możliwości piesi oraz kierowcy jednośladów powinni nosić odzież w jaskrawych kolorach i korzystać z odblasków. Bycie widocznym na drodze znacząco wpływa na zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych, a tym samym na poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi.

Rowerzystom, którzy rozpoczęli już sezon przypominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego przechowywania swoich jednośladów. Policja apeluje do właścicieli rowerów aby je prawidłowo zabezpieczali, choćby poprzez zapięcie specjalną linką. Ponadto warto pomyśleć o odpowiednich miejscach do przechowywania rowerów,  pozostawiając je w miejscach niedostępnych dla osób postronnych, na strychu, w piwnicy czy w garażu. O każdym przypadku, w którym łamane jest prawo należy niezwłocznie poinformować Komendę Powiatową Policji w Sanoku, ul. Witkiewicza 3, tel. 13 46 57 310 lub tel. alarmowy 997.

źródło: KPP Sanok

11-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)