REKLAMA
REKLAMA

Bez pobłażania dla quadowców w lasach

W czasie wakacji nasila się presja ludzi na lasy, przybierając często formy zakazane prawem. Do takich należy wjeżdżanie na tereny leśne pojazdami silnikowymi, zwłaszcza gdy są to uciążliwe dla środowiska ryczące silniki quadów czy motocykli crossowych.

W ostatnich  miesiącach strażnicy leśni z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie nałożyli dziesiątki mandatów karnych na osoby naruszające zakaz ruchu pojazdami silnikowymi na terenie lasu. Szczególnie narażone na ten proceder są okolice Jeziora Solińskiego oraz dzikie zakątki Beskidu Niskiego.
– W pierwszej połowie roku stwierdzono 371 przypadków nieuprawnianego wjazdu do lasu pojazdami silnikowymi. W 273 przypadkach skończyło się na pouczeniu, natomiast na 98 sprawców, głównie na kierowców quadów i motocykli crossowych, nałożono mandaty karne w wysokości do 500 złotych – mówi Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia RDLP w Krośnie.

Proceder nielegalnego korzystania z lasu nasila się w dni wolne od pracy, dlatego działania patrolowo-prewencyjne prowadzimy głównie w weekendy. Problemem jest jednak rozległość obszaru działania poszczególnych posterunków Straży Leśnej; w niektórych nadleśnictwach jest to teren o rozłogu ponad 50 km. Dlatego podejmujemy patrole wspólne z Policją. Często sygnały o „popisach” motocrossowców pochodzą od turystów wędrujących górskimi szlakami.

W ciągu jednego czerwcowego weekendu strażnicy leśni z Nadleśnictwa Rymanów ukarali mandatami dwóch kierowców samochodów terenowych i trzech motocyklistów szarżujących w paśmie Bukowicy.

W ostatnią niedzielę lipca strażnicy leśni z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, podczas patrolu w miejscowości Teleśnica nad Zalewem Solińskim, zatrzymali kierowcę motocykla crossowego, który poruszał się drogą leśną i ukarali mandatem. Jego dwaj niezidentyfikowani dotąd towarzysze zdołali uciec. Na terenie całej RDLP w okresie wakacyjnym prowadzone są działania ukierunkowane na przeciwdziałanie nielegalnym wjazdom pojazdami silnikowymi na tereny leśne. Będą one prowadzone do końca wakacji.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Fot. arch. Straży Leśnej

31-07-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)