REKLAMA
REKLAMA

Ewakuacja z turbin wiatrakowych. Strażackie ćwiczenia na wiatrakach (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. W miniony czwartek i piątek (20, 21 bm) przeprowadzone zostało szkolenie z zakresu ewakuacji z turbin wiatrowych oraz współdziałania techników serwisu ze Służbami Ratowniczymi.

Szkolenie zostało zorganizowane przez Centrum Szkoleń Specjalistycznych i Wysokościowych HAWK, na zlecenie firmy Senvion Polska Sp. z o.o. która serwisuje na Podkarpaciu 27 turbin wiatrowych, skupionych w 3 miejscach zwanych „farmami wiatrowymi”, tj. Łęki Dukielskie (5 turbin), Rymanów (13 turbin), Bukowsko-Nowotaniec (9 turbin). Było to drugie w Polsce i pierwsze na Podkarpaciu tego typu szkolenie dla służb ratowniczych.

Wzięli w nich udział strażacy ze Specjalistycznych Grup Ratownictwa Wysokościowego „Krosno” (na której terenie działania położone są te farmy wiatrowe) i „Rzeszów 1”. W ćwiczeniach praktycznych wzięli udział przedstawiciele Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Sanoka. Na szkolenie zaproszono również strażaków z OSP Posada Dolna i Rymanów.

Szkolenie składało się z 2 części:
– 20.03.2014r. – zajęcia teoretyczne w obiekcie KM PSP Krosno,
– 21.03.2014r. – zajęcia praktyczne na obiekcie turbiny wiatrowej w m. Bukowsko.

Na zajęciach teoretycznych przedstawione zostały tematy związane ze specyfiką funkcjonowania turbin wiatrowych i występującymi w nich zagrożeniami, zasadami bezpiecznego poruszania się po turbinach wiatrowych, a także. zasadami współpracy strażaków z pracownikami serwisującymi turbiny wiatrowe. Na zajęciach praktycznych przećwiczone zostały omówione wyżej tematy oraz zasady bezpiecznej ewakuacji osób poszkodowanych, które realizowano z wykorzystaniem technik ratownictwa wysokościowego. Zajęcia praktyczne zostały przeprowadzone na jednej z sześciu turbin wiatrowych znajdujących się w m. Bukowsko, która poddawana była zabiegom serwisowym i na ten czas była wyłączona z funkcjonowania. Wiatraki na tej farmie posiadają moc 2 MW, wysokość wieży wynosi 80 metrów, zaś skrzydła mierzą 46 metrów.


źródło: KM PSP Krosno

28-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)