REKLAMA
REKLAMA

Folkowe 4 pory roku z Oskarem Kolbergiem (ZDJĘCIA)

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. 6 listopada 2014r w MGOKiS w Zagórzu odbyła się Gala, która była podsumowaniem realizacji całorocznego projektu obchodów Roku Oskara Kolberga, w którym uczestniczyli uczniowie klas 0-III Szkoły Podstawowej w Zagórzu a także przybliżała walory kultury ludowej dzięki uczestnictwu zaproszonych na nią gości.

Celem przedsięwzięcia było ocalenie od zapomnienia wytworów sztuki ludowej, dawnych form świętowania oraz magicznego sensu obrzędów ludowych jak również zapoznanie z postacią Oskara Kolberga, którego sejm Rzeczpospolitej ustanowił patronem roku 2014.

Zaproszenie do współpracy przy realizacji projektu bez wahania przyjęli główni patroni, sponsorzy i fundatorzy nagród: – p. Ernest Nowak – Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz oraz p. Aniceta Brągiel – Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zagórzu.

Realizacja projektu podporządkowana była czterem porom roku, stąd jego hasło przewodnie – ,,Folkowe 4 pory roku z Oskarem Kolbergiem”. 20 marca 2014r w Szkole Podstawowej w Zagórzu odbyła się inauguracja obchodów Roku Oskara Kolberga. Od tego momentu uczniowie m.in. „topili” Marzannę, brali udział w warsztatach wielkanocnych, szyli szmaciane zabawki, brali udział w sobótce, poznali historię chleba, piekli ciasta, a także puszczali latawce na klasztornym wzgórzu.

Również w rytmie czterech pór roku nauczyciele szkół z miasta i gminy Zagórz cyklicznie uczestniczyli w warsztatach rękodzielniczych, które prowadziła Pani Edyta Putyra. Uczestniczki wykonały ozdoby z papierowej wikliny, biżuterię z filcu, zakładkę do książki techniką decupage.

Ważnym etapem „Folkowych czterech pór roku” był Gminny Konkurs Wokalno–Plastyczny, adresowany do uczniów klas 0-3 szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Zagórz. W części wokalnej do finałowych zmagań przystąpili laureaci eliminacji szkolnych, wykonując wybraną przez siebie piosenkę lub przyśpiewkę ludową zaś do finału części plastycznej zostało zgłoszonych aż 57 prac młodych artystów.

Popisy wokalne (24.10.14) oceniała niezależna komisja konkursowa w składzie: p. Teresa Zając – przedstawiciel MGBP w Zagórzu , p. Elżbieta Rudy – nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej w Zagórzu, p. Edward Mąka – Dyrektor MGOKiS w Zagórzu.

Prace plastyczne oceniało jury w składzie: p. Katarzyna Onacko – wykładowca Uniwersytetu Ludowego w Woli Sękowej, p. Elżbieta Raus – przedstawiciel MGBP oraz p. Edyta Putyra – nauczycielka plastyki, pedagog w Szkole Podstawowej w Zagórzu.

Komisje jednomyślnie podkreśliły wysoki poziom zarówno umiejętności wokalnych jak i prac plastycznych, w związku z powyższym wszyscy laureaci w czasie gali zostali nagrodzeni przez organizatorów.

Galę uświetniły występy artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej w Zagórzu, które zaprezentowały się w scence, piosenkach i tańcu ludowym, a także występy wokalne laureatek konkursu.

Inną atrakcją tego wieczoru był koncert duetu lirników działającego przy Niepublicznej Szkole Muzycznej w Lesku, którzy wykonali utwory na lirach korbowych, dawnych instrumentach ludowych.

Ogromną niespodzianką dla przybyłych na galę miłośników polskiego folkloru był gość specjalny wieczoru – Zespół Tańca Ludowego „SANOK”, który zaprezentował się w pięknych wiązankach tańców lubelskich, rzeszowskich, polonezie, kujawiaku i oberku, za co został nagrodzony gromkimi brawami.

Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się na wernisaż nagrodzonych prac oraz kulinarną ucztę składającą się z lokalnych przysmaków, przygotowaną przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Morochowa, Wielopola oraz Zasławia.

Galę prowadziły: p. Mariola Hydzik i p. Katarzyna Żytka – pomysłodawczynie i realizatorki projektu – „Folkowe cztery pory roku z Oskarem Kolbergiem”.


materiały nadesłane

12-11-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)