REKLAMA
REKLAMA

#BIESZCZADY: Dramatycznie mała liczba specjalistów. Najgorszy region na Podkarpaciu

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Na tle wszystkich powiatów województwa podkarpackiego, w leskim i bieszczadzkim przyjmuje najmniejsza ilość lekarzy różnych specjalności. – Na tym obszarze, dostęp do poszczególnych specjalności medycznych jest niewielki – mówi Teresa Gwizdak, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej UMWP.

Tomasz Sokołowski

Podczas 51. sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, zaprezentowano projekt dokumentu „Ocena Potrzeb Zdrowotnych Mieszkańców Województwa Podkarpackiego”. Niestety dla mieszkańców Bieszczadów, nie pozostawia on złudzeń jeśli chodzi o możliwości leczenia w tym regionie. Powiat leski i bieszczadzki plasują się na samym końcu w klasyfikacji ilości poradni specjalistycznych.

W powiecie leskim brakuje między innymi: poradni endokrynologicznej, kardiologicznej czy okulistycznej. Nie ma tomografu komputerowego i rezonansu magnetycznego. W powiecie bieszczadzkim nie skonsultujemy się w sprawach dolegliwości endokrynologicznych i alergologicznych. Podobnie jak w przypadku sąsiedniego powiatu, nie wykonamy również badania za pomocą tomografu oraz rezonansu.

Paradoks polega na tym, że pomimo małej dostępności do specjalistów medycznych, mieszkanki Leska żyją najdłużej w Polsce! Statystyka na poziomie niespełna 83 lat jest imponująca. Myślę, że duży wpływ na tak dobry wynik ma styl życia, właściwe odżywianie, czy też odpowiedni klimat. Nie bez znaczenia może być również genetyka – zaznacza Teresa Gwizdak, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędy Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

 

źródło: Projekt dokumentu: „Ocena Potrzeb Zdrowotnych Mieszkańców Województwa Podkarpackiego” przedstawiony podczas 51. sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego 31.07.2014.

foto: sxc.hu / Kurhan

17-09-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)