REKLAMA
REKLAMA

Kolejne protesty przeciw nieprawidłowej lokalizacji turbin wiatrowych. Dziś blokada ronda w Miejscu Piastowym (FILM)

W związku z brakiem jakiejkolwiek reakcji ze strony urzędów i instytucji do jakich kierowaliśmy nasze protesty oraz zgłaszaliśmy nieprawidłowości i sytuacje korupcjogenne jakie miały miejsce przy planowaniu i wydawaniu zezwoleń na budowę farm wiatrowych w całej Polsce.

Stowarzyszenie dla rozwoju wsi polskiej w porozumieniu z mieszkańcami opolskich gmin jak również gmin z woj. Podkarpackiego protestujących przeciw zbyt bliskiej odległości farm wiatrowych od zabudowań mieszkalnych zorganizuje w piątek 3 października 2014r. w godz. Od 15.00 do 17.00 kolejne pikiety , tym razem na terenie już dwóch województw podczas których zablokowane zostaną drogi w gm. Grodków ( nr.401 w miejscowości Kolnica) , w gm. Lubrza (DK 40 w miejscowości Laskowice) oraz rondo w miejscowości Miejsce Piastowe na drodze 28 Krosno – Sanok i 19 Rzeszów-Barwinek w woj. Podkarpackim.

Protest polegać będzie na ciągłym przechodzeniu uczestników pikiety przez przejścia dla pieszych . Według pisma skierowanego przez wojewodę opolskiego do Premiera RP wynika , że tylko w województwie opolskim planuje się lokalizację ponad 950 elektrowni wiatrowych i ciągle wpływają do urzędów gmin oraz do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska nowe wnioski o wydanie pozwoleń na budowę farm wiatrowych, taka sama sytuacja występuje dosłownie w całej Polsce.

Zdecydowana większość tych pozwoleń wydawana jest pomimo ogromnych protestów społeczności lokalnych, mieszkańcy wsi i małych miasteczek zmuszani są do dochodzenia swoich praw w sądach , dochodzi do pewnego rodzaju paradoksu gdzie mieszkańcy muszą angażować swoje środki finansowe oraz czas na walkę z urzędnikami , którzy opłacani są z ich podatków. Dodatkowo ostatnio okazało się że w projekcie słynnej już ustawy o OZE , do której wielokrotnie odsyłali nas politycy, jako miejsca gdzie mogłyby się znaleźć zapisy regulujące bezpieczne odległości turbin wiatrowych ,brak jest jakichkolwiek propozycji uregulowania tego problemu.

Skandaliczna jest również sytuacja, że dla energetyki pro-sumenckiej czyli takiej , dzięki której mógłby oszczędzać a nawet zarabiać przysłowiowy Kowalski nie przewidziano żadnego wsparcia systemowego ,natomiast duża energetyka odnawialna miałaby otrzymywać ogromne wsparcie w postaci dopłat i subwencji , co znacząco podnosiłoby ceny energii i tym samym narażałoby obywateli naszego kraju na ciągłe ubożenie.

Protestujemy przeciwko takim zapisom w projekcie ustawy i domagamy się zapisów , które umożliwią rozwój energetyki prosumenckiej w naszym kraju jako jedynej formy energetyki przyjaznej ludziom i środowisku naturalnemu, żądamy również zmian i wycofania się jak najszybciej z tak ogromnego wsparcia jakie obecnie przysługuje energetyce wiatrowej gdyż de facto korzystają na tym jedynie koncerny zagraniczne , które są producentami generatorów turbin wiatrowych oraz technologii, a przeciętnemu Polakowi pozostaje płacenie wyższych rachunków za prąd, hałas turbin kręcących się za oknami i degradacja polskiego krajobrazu.

Podczas protestu rozdawane będą również ulotki z informacjami o powodach protestów oraz skali tego problemu na terenie naszego województwa i kraju.

Z uwagi na to , że problem dotyczy całego kraju ( w całej Polsce protestują mieszkańcy ponad 500 gmin) Prosimy bardzo o udział mediów w tych wydarzeniach i przekazanie relacji z nich dla ogółu społeczności .

Waldemar Kwiatkowski
Stowarzyszenie dla Rozwoju Wsi Polskiej


Będziemy bronić naszej ziemi przed wiatrakami – tvPodkarpacie.pl – materiał zrealizowany w kwietniu 2013 roku
JAĆMIERZ, POSADA JAĆMIERSKA / PODKARPACIE. Dwa wiatraki o wysokości 150 metrów każdy, czyli o 10 metrów niższe od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, który nie licząc iglicy mierzy 160 metrów wysokości, mają powstać w okolicach Jaćmierza i Posady Jaćmierskiej w gminie Zarszyn. Mieszkańcy tych miejscowości kategorycznie sprzeciwiają się tej inwestycji. Grożą obywatelskim nieposłuszeństwem, a nawet użyciem siły w razie potrzeby.

03-10-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)