REKLAMA
REKLAMA

Kremy z pijawek lekarskich dla teściowej

KROŚCIENKO / PODKARPACIE. W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krościenku ujawnili 10 tubek kremu zawierającego ekstrakt z pijawek lekarskich.

Podczas kontroli legalności pobytu prowadzonej w Krościenku strażnicy graniczni wylegitymowali  43 – letniego obywatela Polski podróżującego samochodem osobowym marki Ford Mondeo. W jego bagażu funkcjonariusze  znaleźli 10 tubek kremu  zawierających ekstrakt z pijawek lekarskich.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 338/97 z dnia 09.12.1996 roku w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi (zał. B) przewóz przez granicę państwową bez odpowiednie go zezwolenia,  kosmetyków zawierających wyciąg z pijawek lekarskich jest zakazany.

W Polsce pijawka lekarska jest objęta ochroną gatunkową od 1995 roku.

43-letni obywatel Polski powiedział, że kremy przywiózł z Ukrainy dla teściowej. Ponieważ mężczyzna nie posiadał wymaganego zezwolenia ministra właściwego do spraw ochrony środowiska, został przesłuchany  w charakterze podejrzanego.

Funkcjonariusze SG  przedstawili  mężczyźnie zarzut z art. 128 pkt. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody tj.: „Kto bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom albo bez świadectwa fitosanitarnego przewozi przez granicę państwa rośliny lub zwierzęta, o których mowa w art. 61 ust. 1 , a także ich rozpoznawalne części i produkty pochodne podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Ujawniony towar zatrzymano jako dowód w postępowaniu przygotowawczym, które będzie prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Lesku.

BOSG

12-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)