REKLAMA
REKLAMA

Kremy z pijawek lekarskich dla teściowej

KROŚCIENKO / PODKARPACIE. W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krościenku ujawnili 10 tubek kremu zawierającego ekstrakt z pijawek lekarskich.

Podczas kontroli legalności pobytu prowadzonej w Krościenku strażnicy graniczni wylegitymowali  43 – letniego obywatela Polski podróżującego samochodem osobowym marki Ford Mondeo. W jego bagażu funkcjonariusze  znaleźli 10 tubek kremu  zawierających ekstrakt z pijawek lekarskich.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 338/97 z dnia 09.12.1996 roku w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi (zał. B) przewóz przez granicę państwową bez odpowiednie go zezwolenia,  kosmetyków zawierających wyciąg z pijawek lekarskich jest zakazany.

W Polsce pijawka lekarska jest objęta ochroną gatunkową od 1995 roku.

43-letni obywatel Polski powiedział, że kremy przywiózł z Ukrainy dla teściowej. Ponieważ mężczyzna nie posiadał wymaganego zezwolenia ministra właściwego do spraw ochrony środowiska, został przesłuchany  w charakterze podejrzanego.

Funkcjonariusze SG  przedstawili  mężczyźnie zarzut z art. 128 pkt. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody tj.: „Kto bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom albo bez świadectwa fitosanitarnego przewozi przez granicę państwa rośliny lub zwierzęta, o których mowa w art. 61 ust. 1 , a także ich rozpoznawalne części i produkty pochodne podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Ujawniony towar zatrzymano jako dowód w postępowaniu przygotowawczym, które będzie prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Lesku.

BOSG

12-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)