REKLAMA
REKLAMA

Parkometry już na ulicach w centrum Sanoka. Pobieranie opłat ruszy przed świętami (ZDJĘCIA)

W październiku Rada Miasta Sanoku zadecydowała o poszerzeniu strefy płatnego parkowania w centrum miasta oraz o wprowadzeniu parkometrów. Urządzenia do pobierania opłat za parkowanie pojawiły się już na ulicach miasta. Zaczną funkcjonować jeszcze przed świętami.

O poszerzeniu strefy płatnego parkowania i wprowadzeniu parkometrów informowaliśmy tutaj: 1 zł za pół godziny, 100 zł za miesiąc parkowania w centrum Sanoka. Znamy stawki, przywileje i kary.

Zobacz również zmiany dotyczące niepełnosprawnych: Niepełnosprawni zaparkują w centrum Sanoka (jednak) za darmo.

Na ulicach w centrum Sanoka pojawiły się parkomaty, a już niebawem zacznie tutaj funkcjonować strefa płatnego parkowania w nowych granicach. Jest to efekt podjętej jeszcze w zeszłym roku przez radnych miejskich uchwały o rozszerzeniu strefy płatnego parkowania. Planowane działania mają wpłynąć na uporządkowanie problemów parkingowych w tym obszarze. Takie rozwiązania funkcjonują z powodzeniem w całej Europie.

Zapotrzebowanie na miejsca parkingowe w ścisłym centrum Sanoka kilkakrotnie przekracza obecne możliwości. Sytuację polepszyło wybudowanie parkingu wielopoziomowego na 100 miejsc, jednak to nie wyczerpało potrzeb w tym względzie, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Największym problemem jest pozostawianie przez kierowców samochodów w centrum przez kilka godzin, co uniemożliwia korzystanie innym ze zlokalizowanych tam miejsc parkingowych. Powiększenie strefy płatnego parkowania i uporządkowanie spraw z nią związanych, zwiększy ilość miejsc parkingowych na drogach publicznych w centrum z ok. 90 istniejących obecnie do ok. 170. Jednak to nie jedyne korzyści.

Liczymy, że działania te wpłyną na skrócenie czasu parkowania, a tym samym zwiększenie rotacji pojazdów, przez co miejsca parkingowe w centrum miasta będą efektywniej wykorzystane. Takie rozwiązania stosuje większość miast w Polsce – tłumaczy Ziemowit Borowczak, zastępca Burmistrza Sanoka.

Nowa strefa została zawarta w granicach ulic charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych: Berka Joselewicza, Boczna, Cerkiewna, Daszyńskiego (na odcinku od ul. Kościuszki do Słowackiego), Feliksa Gieli (na odcinku od ul. Kościuszki do Słowackiego), Grzegorza z Sanoka, Kazimierza Wielkiego, Kościuszki (na odcinku od ul. Jagiellońskiej do Jasnej), Lenartowicza, Mickiewicza, Modrzewskiego, Orzeszkowej, Piłsudskiego (na odcinku od ul. Grzegorza do Mickiewicza), Sienkiewicza (na odcinku od ul. Kościuszki do Słowackiego), Słowackiego (na odcinku od ul. Sienkiewicza do Daszyńskiego), Sobieskiego, Wałowej, Wąskiej, Zamkowej, Żydowskiej, Żwirki i Wigury (na odcinku od ul. Sobieskiego do Mickiewicza).

Granice obszaru strefy obejmują miejsca postojowe w pasie drogowym z wyłączeniem postojów taksówek. Co ważne, zwiększeniu nie uległy stawki opłat za parkowanie samochodów osobowych i pozostały na poziomie uchwalonym w 2008 r. Tak więc za pierwsze pół godziny postoju zapłacimy 1 zł, za parkowanie do godziny – 2 zł, za rozpoczętą druga godzinę – 2,40 zł, za rozpoczęta trzecią – 2,80 zł, zaś za czwarta i więcej – 2 zł.

Radni uchwalili także rozszerzenie zakresu abonamentów wraz z ich cenami. Oprócz możliwości zakupu abonamentu rocznego dla mieszkańca strefy (150 zł) oraz miesięcznego na miejscu ogólnodostępnym (100 zł) i zastrzeżonym (200 zł), można nabyć także półroczny (550 zł) i roczny (1000 zł) na miejscu ogólnodostępnym oraz półroczny (1000 zł) i roczny (2000 zł) na miejscu zastrzeżonym. Trzeba dodać, że wykupienie abonamentu to bardziej ekonomiczne rozwiązanie, które ułatwi korzystanie ze strefy, bez każdorazowego uiszczania opłaty. Natomiast niepełnosprawni, kierujący pojazdami oznakowanymi będą korzystać ze strefy za darmo, na miejscach dla nich ustalonych.

źródło: Urząd Miasta Sanoka

Samorząd miejski dąży do uporządkowania i zwiększenia możliwości korzystania ze strefy. W tym celu w wybranych miejscach pojawi się w mieście 12 parkomatów (9 na ulicach miejskich i 3 na ulicach powiatowych). Są one bardzo proste w obsłudze, a wszelkie informacje dotyczące korzystania z nich, zostały zawarte w instrukcji, umieszczonej bezpośrednio na parkomatach.

Administrator strefy, czyli Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej, oznakował pionowo i poziomo miejsca parkingowe, także dla osób niepełnosprawnych. Przygotowywane jest biuro strefy płatnego parkowania w parkingu wielopoziomowym oraz prowadzone jest szkolenie pracowników obsługi.

Liczymy, że „rozruch” techniczny strefy płatnego parkowania ruszy w połowie kwietnia br. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.spgm.avx.pl, gdzie zamieszczono mapkę strefy oraz wszystkie pozostałe informacje dotyczące cennika, dni i godzin obowiązywania strefy oraz opłat dodatkowych. Liczymy, że strefa stanie się miejscem przyjaznym i przyczyni się do uporządkowania ruchu pojazdów samochodowych w centrum miasta – mówi Jan Ponulak, członek Zarządu SPGM.

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku


03-04-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)