REKLAMA
REKLAMA

Podsumowanie akcji humanitarnej pomocy dla Ukrainy (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Prowadzona przez Miasto Sanok akcja humanitarna dla ukraińskich dzieci zakończyła się dużym sukcesem. Miasto zebrało 187 worków i 33 kartony odzieży, materiałów szkolnych, środków czystości.

Akcja rozpoczęła się we wrześniu, kiedy to do Burmistrza Miasta Sanoka dr Wojciecha Blecharczyka wpłynął list z miasta partnerskiego Sanoka – Białogrodu nad Dniestrem z prośbą o pomoc dla ok. 1500 ukraińskich dzieci, ewakuowanych z terenów objętych działaniami wojennymi na wschodzie Ukrainy tj. z okolic Doniecka i Ługańska. Burmistrz natychmiast podjął decyzję o zorganizowaniu w Sanoku zbiórki potrzebnych rzeczy, a więc odzieży (zwłaszcza zimowej), artykułów higienicznych, środków czystości.
– Ani przez chwilę nie wahaliśmy się w kwestii organizacji akcji pomocowej dla ukraińskich dzieci. Uznaliśmy to za nasz obowiązek. Do tej pory Sanok wiele razy otrzymywał wsparcie od miast partnerskich. Teraz mieliśmy okazję pomóc innym. To bardzo ważne, aby w dzisiejszym świecie znaleźć czas dla drugiego człowieka i chęci, aby mu pomóc – mówi dr Wojciech Blecharczyk, Burmistrz Sanoka.

W Sanoku wyznaczone zostały 3 punkty zbiórki w budynkach przy Rynku, w budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Do działań zachęcono także sanockie szkoły, apteki.

Sanoczanie z dużym zaangażowaniem włączyli się w akcję, przynosząc chętnie potrzebne artykuły do punktów zbiórki. Również uczniowie i ich rodziny stanęli na wysokości zadania. Co kilka dni samochód wspomagającego akcję Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowego transportował zebrane artykuły do głównego magazynu, mieszczącego się w budynku przy ul. Bema, gdzie wolontariusze segregowali dary, przygotowując je do transportu.

Dzięki Wam Drodzy Darczyńcy udało się zebrać:
– 173 (100 l) worki odzieży,
– 4 (100 l) worki zabawek,
– 3 (100 l) worki tornistrów,
– 2 (100 l) worki klocków,
– 5 (100 l) worków czapek, szalików i rękawiczek,
– 9 kartonów obuwia,
– 12 kartonów artykułów szkolnych,
– 10 kartonów środków higienicznych,
– 2 kartony środków opatrunkowych.

Warto podkreślić, że na sanocki apel odpowiedzieli także darczyńcy spoza województwa. Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Spytkowicach zebrali 3 kartony materiałów szkolnych dla dzieci z Ukrainy. Akcję tę rozpowszechnili w szkole członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu, działającego przy Zespole Szkół nr 1 w Spytkowicach, pod opieką pedagoga Bogusławy Kadzik-Choczyńskiej. W sanocką akcję włączyli się także mieszkańcy niemieckiego miasta partnerskiego Reinheim, z którego duży ładunek darów został przetransportowany do Sanoka.

Obecnie trwają procedury przygotowawcze do transportu zebranych artykułów do Białogrodu nad Dniestrem, gdzie oczekują na niego dzieci.

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w SanokuDrodzy mieszkańcy Sanoka, okolic i wszyscy ludzie dobrego serca, którzy odpowiedzieli na nasz apel i prośbę naszego partnerskiego miasta Białogród nad Dniestrem o pomoc ewakuowanym do Białogrodu uchodźcom, w szczególności 1500 dzieciom z terenów objętych walkami, spontanicznie przynieśli do punktów zbiórki ogromne ilości darów.

Pragniemy złożyć Wam serdeczne podziękowania za okazane współczucie i życzliwość dla ludzi – ofiar wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą.

Mając w pamięci ofiarność, z jaką wspierali nas obywatele wolnych krajów Europy Zachodniej i USA, szczególnie w ciężkich dla nas latach osiemdziesiątych, jesteśmy dumni, że Sanoczanie w tych trudnym dla naszych sąsiadów okresie walk o wolność i demokrację, zareagowali bez wahania i z wielką życzliwością.

Pragniemy podziękować wszystkim darczyńcom indywidualnym z Sanoka i spoza Sanoka, nauczycielom oraz uczniom sanockich placówek edukacyjnych (Przedszkola nr 4, Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Podstawowej nr 7, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 4, Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół nr 2, Zespołu Szkół nr 3, Zespołu Szkół nr 4, Zespołu Szkół nr 5, I Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego) oraz Szkoły Podstawowej z Tarnawy Dolnej i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego ze Spytkowic za zorganizowanie akcji w swoich placówkach, a także parafii w dzielnicy Olchowce oraz aptekom: „Vega” i „Dbam o zdrowie”. Szczególnymi słowami uznania pragniemy obdarzyć młodzież z Jednostki Strzeleckiej 2210 Związku Strzeleckiego „Strzelec” za pracę przy segregowaniu darów, którą wykonywali społecznie.

Dzięki Sanockiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Mieszkaniowej udało się sprawnie przetransportować dary z miejsca zbiórek do głównego magazynu. Pracownicy sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej oraz Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oddali również nieocenioną pomoc przy rozładunku transportu pomocy humanitarnej z Reinheim.

Podziękowania kierujemy do Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, jak również Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji za udostępnienie pomieszczeń magazynowych.

Pragniemy szczególnie podziękować Panu Robertowi Hnatowi – właścicielowi firmy TRANS-GAZ oraz Panu Tomaszowi Jadczyszynowi właścicielowi Piekarni „Jadczyszyn”, dzięki którym dary z Reinheim zostały przewiezione do Sanoka.

W minionych latach, często czytaliśmy o pomocy humanitarnej, która przybywała od naszych miast partnerskich. Dziś z prawdziwą satysfakcją możemy powiedzieć, że Sanoczanie z entuzjazmem i nieskrywaną serdecznością pomagają potrzebującym w mieście partnerskim położonym w odległym regionie Ukrainy, w szczególności dzieciom, najbardziej bezbronnym i niewinnym ofiarom wojny. Ofiarność ta jest szczególnie godna podziwu i podziękowania, gdyż w dobie światowego kryzysu nasze społeczeństwo samo z trudem mierzy się z problemami dnia codziennego. Dlatego raz jeszcze chylimy czoła przed wspaniałą społecznością Sanoka i mieszkańcami innych miejscowości, którzy włączyli się w tą szczytną akcję.

Burmistrz Miasta Sanoka dr Wojciech Blecharczyk
Przewodniczący Rady Miasta Sanoka Jan Oklejewicz

15-10-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook