REKLAMA
REKLAMA

REGION: „Cząstka Boga” nie trafiła na Podkarpacie (ZDJĘCIA)

Blisko 4,5 tys. strunowych woreczków oznaczonych napisem „Cząstka Boga” wykryli w 3 paczkach funkcjonariusze Służby Celnej z Rzeszowa podczas kontroli przesyłek pocztowych. Badania przeprowadzone w laboratorium przemyskiej izby celnej potwierdziły, że wykryta w 2 przesyłkach substancja to groźny dopalacz*.

Badania trzeciej zakwestionowanej przesyłki trwają.

Funkcjonariusze Służby Celnej przeprowadzali kontrole przesyłek pocztowych w centrum dystrybucji paczek, w jednej z podrzeszowskich miejscowości. Pierwszą paczkę z „Cząstką Boga” celnicy wykryli 12 listopada br. Towarzyszący funkcjonariuszom pies Mambo, wyszkolony do wyszukiwania środków odurzających i narkotyków, zaznaczył jedną z przesyłek znajdujących się w kontrolowanym kontenerze. Jak się okazało w paczce ukrytych było 1,5 tys. woreczków zawierających biały proszek oraz zielony susz, oznaczonych napisem „Cząstka Boga”.

Kolejną paczkę ze strunowymi woreczkami z podejrzaną zawartością funkcjonariusze Służby Celnej wykryli 2 dni później. Tym razem zakwestionowana przesyłka zawierała 1450 podobnych woreczków. Celnicy skierowali obydwie przesyłki do badań w Laboratorium Celnym Izby Celnej w Przemyślu.

Analitycy laboratoryjni Służby Celnej stwierdzili, że w strunowych woreczkach „Cząstki Boga” znajdują się związki chemiczne określane jako dopalacze (UR-114, XLR-11, UR-144, 3-MMC czy pentedron).

Celnicy powiadomili o zatrzymaniu dopalaczy Powiatową Inspekcję Sanitarną z Rzeszowa, z którą podkarpacka Służba Celna współpracuje, przeciwdziałając wprowadzeniu do obrotu środków zastępczych tj. dopalaczy. Dalsze czynności w sprawie zatrzymanych dopalaczy prowadzi Inspekcja Sanitarna.

Trwają badania trzeciej przesyłki, która została zatrzymana przez Służbę Celną 24.11 br. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, przesyłka zawierała  1450 strunowych woreczków z białym proszkiem i zielonym suszem. I w tym przypadku Służba Celna podejrzewa, że zakwestionowana paczka zawiera dopalacze. Funkcjonariusze Służby Celnej szacują, że rynkowa wartość zatrzymanych dopalaczy sięga 126 tys. złotych.

Od początku tego roku funkcjonariusze Służby Celnej na Podkarpaciu zatrzymali łącznie 4587 g dopalaczy o rynkowej wartości przekraczającej 142 tys. złotych.

*Omdlenia, zaburzenia równowagi, depresyjne czy agresywne zachowania, utrata apetytu, bezsenność to tylko niektóre efekty uboczne zażywania dopalaczy. Zmieszane z alkoholem mogą doprowadzić do śmierci.

Zgodnie z przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 r. zakazane jest wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu na terytorium RP środków zastępczych (dopalaczy). Za próbę wprowadzenia ich do obrotu grozi bardzo wysoka kara pieniężna od 20 tys. do nawet 1 mln. złotych.

IC Przemyśl

17-12-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)