REKLAMA
REKLAMA

Rozbita 58-osobowa grupa przestępcza handlująca papierosami z przemytu

PODKARPACIE. Funkcjonariusze Straży Granicznej na Podkarpaciu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się obrotem na wielką skalę papierosami i alkoholem bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Na początku lipca do Sądu Okręgowego w Rzeszowie

wpłynął akt oskarżenia przeciwko 58 członkom tej grupy.

Jak wynika z ustaleń prowadzących w tej sprawie śledztwo funkcjonariuszy Straży Granicznej z Rzeszowa – Jasionki grupa działała od połowy 2011 roku.

W tym czasie do obrotu udało im się wprowadzić ponad milion paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy, 299 kg tytoniu i ponad 1140 litrów spirytusu i wódki. Łączna wartość uszczuplenia na rzecz Skarbu Państwa sięga blisko 13 mln złotych.

Proceder polegał na tym, że wyznaczone osoby skupowały na terenach przygranicznych Lubelszczyzny i Podkarpacia papierosy od osób, które przewoziły je systematycznie w niewielkich ilościach zza wschodniej granicy. Następnie papierosy składowano w tzw. dziuplach i co pewien czas towar był transportowany  do odbiorców w różne regiony naszego kraju. Służyły do tego m.in. specjalnie przerobione samochody ze skrytkami.

Zarzuty dotyczące założenia i kierowania grupą przestępczą otrzymało trzech mężczyzn (39, 39 i 42 l.). Są to mieszkańcy Radomia (woj. małopolskie), Korczowej (woj podkarpackie) i Chełma (woj. lubelskie). Pozostałe osoby otrzymały zarzuty brania udziału w zorganizowanej grupie i czerpania z tego procederu stałego źródła dochodu.

Wobec czterech głównych podejrzanych Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych osób Prokuratura Okręgowa z Rzeszowa zastosowała środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczeń majątkowych, dozory Policji oraz zakaz opuszczania kraju. Dodatkowo na poczet przyszłych kar zabezpieczono 17 samochodów oraz pieniądze o łącznej wartości blisko 70 tysięcy złotych.

30 czerwca Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie skierowała do Sądu Okręgowego akt oskarżenia wobec 58 osób. Czterech oskarżonych złożyło już wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

Za zarzucane oskarżonym przestępstwa skarbowe grozi kara pozbawiania wolności do lat 3, natomiast za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności do lat 5, a kierowanie taką grupą podlega karze pozbawienia wolności do lat 10.

BOSG

25-07-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)