REKLAMA
REKLAMA

Sanocki Chór Kameralny zachwycił na Kresach

SANOK / PODKARPACIE. W dniach 02-06 stycznia 2014 r. Sanocki Chór Kameralny pod dyrekcją dr Elżbiety Przystasz odbył turne  koncertowe po Ukrainie. Chór dał 5 godzinnych koncertów kolejno we Lwowie w Sanktuarium św Antoniego, w Maćkowcach, gdzie członkowie chóru zostali gorąco, z rodzinną atmosferą przyjęci przez mieszkańców nazywanych przez siebie Mazurami

(potomkowie Mazurów z Mazowsza przewiezieni całymi wioskami i osiedleni w XVIw w pobliżu Płoskirowa, dzisiaj miasto Chmielnicki prawdopodobnie przez Stanisława Lanckorońskiego ówczesnego właściciela miasta).


Z Maćkowiec chór ruszył do Chmielnickego, gdzie dał 2 koncerty. Ostatni koncert odbył się w katedrze w Kamieńcu Podolskim. W repertuarze znalazły się zarówno kolędy tradycyjne polskie, ale też kolęda francuska, włoska, angielska i ukraińska.

Nie tylko w Maćkowcach, ale wszędzie gdzie odbywały się koncerty, chór przyjmowany był z otwartym sercem i ogromną gościnnością. Po kolejnych koncertach śpiewacy zbierali owacje na stojąco. Widzowie podchodzili do chórzystów i z wielkim wzruszeniem wyrażali swoje emocje. Dla chórzystów również były to niecodzienne przeżycia.

Pomiędzy koncertami członkowie chóru mieli też możliwość zwiedzania ciekawych miejsc historycznie związanych z czasami I i II Rzeczpospolitej. Zobaczyli zamek w Olesku- miejsce urodzenia króla Jana III Sobieskiego, a także pałac  w Podhorcach pierwotnie należący do Stanisława Koniecpolskiego, ale jego widok znany jest z „Potopu”w reż J. Hoffmana- powstały tam sceny do filmu (Kiejdany- rezydencja Janusza Radziwiłła). Chórzyści zwiedzili też część Lwowa, Ławrę Poczajowską, i Kamieniec Podolski.


Podsumowując, można śmiało powiedzieć,że to bardzo udany wyjazd, dający radość widzom koncertów, a chórzystom niebywałą satysfakcję.

Członkowie Sanockiego Chóru Kameralnego składają podziękowania za pomoc w organizacji wyjazdu Starostwu Powiatowemu oraz Gminie Sanok.

materiał nadesłany

09-01-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)