REKLAMA
REKLAMA

Sanocki Chór Kameralny zachwycił na Kresach

SANOK / PODKARPACIE. W dniach 02-06 stycznia 2014 r. Sanocki Chór Kameralny pod dyrekcją dr Elżbiety Przystasz odbył turne  koncertowe po Ukrainie. Chór dał 5 godzinnych koncertów kolejno we Lwowie w Sanktuarium św Antoniego, w Maćkowcach, gdzie członkowie chóru zostali gorąco, z rodzinną atmosferą przyjęci przez mieszkańców nazywanych przez siebie Mazurami

(potomkowie Mazurów z Mazowsza przewiezieni całymi wioskami i osiedleni w XVIw w pobliżu Płoskirowa, dzisiaj miasto Chmielnicki prawdopodobnie przez Stanisława Lanckorońskiego ówczesnego właściciela miasta).


Z Maćkowiec chór ruszył do Chmielnickego, gdzie dał 2 koncerty. Ostatni koncert odbył się w katedrze w Kamieńcu Podolskim. W repertuarze znalazły się zarówno kolędy tradycyjne polskie, ale też kolęda francuska, włoska, angielska i ukraińska.

Nie tylko w Maćkowcach, ale wszędzie gdzie odbywały się koncerty, chór przyjmowany był z otwartym sercem i ogromną gościnnością. Po kolejnych koncertach śpiewacy zbierali owacje na stojąco. Widzowie podchodzili do chórzystów i z wielkim wzruszeniem wyrażali swoje emocje. Dla chórzystów również były to niecodzienne przeżycia.

Pomiędzy koncertami członkowie chóru mieli też możliwość zwiedzania ciekawych miejsc historycznie związanych z czasami I i II Rzeczpospolitej. Zobaczyli zamek w Olesku- miejsce urodzenia króla Jana III Sobieskiego, a także pałac  w Podhorcach pierwotnie należący do Stanisława Koniecpolskiego, ale jego widok znany jest z „Potopu”w reż J. Hoffmana- powstały tam sceny do filmu (Kiejdany- rezydencja Janusza Radziwiłła). Chórzyści zwiedzili też część Lwowa, Ławrę Poczajowską, i Kamieniec Podolski.


Podsumowując, można śmiało powiedzieć,że to bardzo udany wyjazd, dający radość widzom koncertów, a chórzystom niebywałą satysfakcję.

Członkowie Sanockiego Chóru Kameralnego składają podziękowania za pomoc w organizacji wyjazdu Starostwu Powiatowemu oraz Gminie Sanok.

materiał nadesłany

09-01-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)