REKLAMA
REKLAMA

Szachiści zdetronizowali skoczków narciarskich (FILM)

Szachiści zdetronizowali skoczków narciarskich (FILM)

POWIAT BRZOZOWSKI / PODKARPACIE. Dominacja skoczków narciarskich wygrywających trzy poprzednie plebiscyty zakończona. Ich znakomitą serię przerwali szachiści, których aż troje znalazło się w gronie pięciu najpopularniejszych sportowców powiatu brzozowskiego w roku 2013.

Wygrała Aleksandra Kozubal, drugi był Tomasz Bober, zaś Zuzanna Jurkiewicz zajęła piąte miejsce. Wszyscy reprezentują barwy UKS-u SP nr 1 Brzozów. Tradycyjnie najpopularniejszego sportowca powiatu brzozowskiego wybierali Czytelnicy Tygodnika Nowe Podkarpacie, publikującego nazwiska kandydatów, kupony do głosowania oraz numery sms-ów. Organizatorami plebiscytu byli: Starostwo Powiatowe w Brzozowie i Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Brzozowie.

W czołówce regionu
Takie rozstrzygnięcie, to konsekwencja sukcesów odnoszonych przez szachistów w roku 2013. Aleksandra Kozubal jest aktualną mistrzynią województwa podkarpackiego, sześciokrotną finalistką mistrzostw Polski, uczestniczką mistrzostw Europy. Zuzanna Jurkiewicz z kolei ma w swoim dorobku między innymi czterokrotny udział w finale mistrzostw Polski, czy brązowy medal mistrzostw województwa. Obydwie zawodniczki, wspólnie z Tomaszem Boberem, występowały w drugiej lidze juniorów, a całą trójkę powołano do kadry województwa podkarpackiego.
– Nie spodziewałam się, że szachy wśród kibiców cieszyć się będą takim powodzeniem. Tą dyscypliną sportu zainteresował mnie mój dziadek, Kazimierz Kozubal, jednocześnie pełniący rolę trenera. Priorytetem dla mnie jest nauka w szkole, zaś szachy pasją, na którą staram się wygospodarować jak najwięcej czasu, mnie więcej do dwóch godzin dziennie. Cieszę się, że dotychczasowa praca przynosi efekty. W przyszłym roku planujemy wystartować w lidze seniorskiej, więc przede mną poważne wyzwanie. Jako, że szachy wymuszają w pewnym sensie siedzący tryb życia, staram się uprawiać też inne sportowe dyscypliny. Najbardziej lubię siatkówkę – powiedziała Aleksandra Kozubal – Najpopularniejszy Sportowiec Powiatu Brzozowskiego w 2013 roku.

– Trenowanie wnuczki bardzo dopinguje mnie do codziennej pracy, do przekazywania szachowej wiedzy całej grupie młodzieży, skupionej w naszym klubie i chcącej zgłębiać tajniki tej bardzo popularnej dzisiaj na świecie dyscypliny sportu. Potrafimy się z Olą dogadywać i łączy nas wspólna pasja. Nie zaniedbujemy oczywiście nauki, staramy się wszystko jak najlepiej godzić, żeby szachy były dla Oli prawdziwą przyjemnością – podkreślił Kazimierz Kozubal – dziadek i trener Oli w jednej osobie.

Łucznicy też wysoko
Tradycyjnie już łucznictwo należy do najpopularniejszych i najsilniejszych dyscyplin sportowych w powiecie brzozowskim. Tegoroczny plebiscyt w pełni to potwierdził. Wśród najpopularniejszych sportowców Wiktoria Toczek sklasyfikowana została na czwartym miejscu, Agata Ryba na szóstym, a Dawid Lasek na dziewiątym (wszyscy ŁKS Sagit Humniska). Dodatkowo Kapituła Plebiscytu przyznała Wiktorii Toczek tytuł Najlepszego Sportowca Powiatu Brzozowskiego w roku 2013, Jacka Rybę uhonorowała tytułem Trener Roku 2013, Dawida Laska okrzyknięto Talentem Roku, zaś drużyna chłopców ŁKS Sagit Humniska, mistrzów Polski młodzików w hali, otrzymała tytuł Zespół Młodzieżowy Roku 2013. Do największych osiągnięć Wiktorii Toczek w roku minionym należy zaliczyć: mistrzostwo Polski młodzików w strzelaniu 2×20 m., trzecie miejsce w mistrzostwach Polski młodzików w klasyfikacji ogólnej, trzecią lokatę w mistrzostwach Polski młodzików w mikście z Dawidem Laskiem.
– Łucznictwo to piękny sport i daje mi dużo radości. Może trochę nietypowy, ale tym bardziej mnie przez to zainteresował. Wymaga wytrwałości i siły. Trenuję trzy razy w tygodniu po dwie lub dwie i pół godziny. Moim marzeniem, jak pewnie większości sportowców, jest wyjazd na olimpiadę. Przyszłość pokaże, czy się spełni – stwierdziła Wiktoria Toczek – Najlepszy Sportowiec Roku 2013 w powiecie brzozowskim.

– Odnieśliśmy sukces w tym plebiscycie, który wieńczy nasz całoroczny wysiłek. Zarówno zawodników, jak i trenerów oraz działaczy ŁKS-u Sagit Humniska. Obecnie w klubie trenuje około trzydziestoosobowa grupa łuczników ciężko pracujących, zaangażowanych w treningi, co przynosi efekty w postaci wyników na zawodach. Nasi podopieczni sami zachęcają znajomych do łucznictwa. W latach poprzednich mieliśmy w klubie młodzież głównie z Grabownicy i Humnisk, a teraz z całego powiatu brzozowskiego, a nawet z Sanoka, Dubiecka, Iwonicza, Rymanowa. Tytuł Trener Roku jest dla mnie osobiście bardzo dużym wyróżnieniem. Żartuję, że miałem rezygnować, ale Kapituła zmobilizowała mnie do dalszego działania. Obecnie w klubie mamy trzech trenerów. Oprócz mnie szkoleniem zajmują się: Zdzisław Toczek i Marek Ryba. To ułatwia pracę i pewnie też przyczynia się do wyników, jakie uzyskują nasi zawodnicy – oznajmił Jacek Ryba – Trener Roku 2013.

Kibicujemy naszym sportowcom
Sukcesy sportowców na arenie ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej przyczyniają się do promocji powiatu brzozowskiego w różnych częściach kraju.
– Doceniamy wysiłek sportowców, zawsze im kibicujemy i cieszymy się razem z nimi z ich medali, czy triumfów. Ale na pozytywny sportowy wizerunek powiatu brzozowskiego pracuje też cała rzesza trenerów i działaczy starających się przyciągnąć do danej dyscypliny jak największą grupę młodych ludzi oraz zapewnić środki na funkcjonowanie poszczególnych klubów, czy organizację konkretnych zawodów. Zainteresowanie, jakim cieszy się sport w powiecie brzozowskim wśród młodzieży, a także ilość rozmaitych rozgrywek świadczą najlepiej o tym, że wysiłki zarówno szkoleniowców, jak i działaczy przynoszą konkretne efekty. Duże zasługi w krzewieniu kultury fizycznej w naszym powiecie mają przedstawiciele Powiatowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe na czele z Przewodniczącym – Bronisławem Przyczynkiem. Gratulując dotychczasowych rezultatów, dziękując za aktywność oraz podziwiając pasję wszystkich zaangażowanych w rozwój sportu w powiecie brzozowskim, życzę kolejnych sukcesów i mistrzowskich tytułów w roku 2014 – podsumował Zygmunt Błaż – Starosta Brzozowski.

Sebastian CzechPierwsza dziesiątka XIV Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Powiatu Brzozowskiego w 2013 roku (wybierano spośród 31 kandydatur).

1. Aleksandra Kozubal (UKS SP nr 1 Brzozów, szachy) – 2234 punkty (385 z kuponów + 1849 z sms-ów),
2. Tomasz Bober (UKS SP nr 1 Brzozów, szachy) – 1748 (108+1640),
3. Konrad Federczak (LKS Turze Pole, tenis stołowy) – 1569 (269+1300),
4. Wiktoria Toczek (ŁKS Sagit Humniska, łucznictwo) – 1160 (144+1016),
5. Zuzanna Jurkiewicz (UKS SP nr 1 Brzozów, szachy) – 1111 (44+1067),
6. Agata Ryba (ŁKS Sagit Humniska, łucznictwo) – 1028 (126+902),
7. Anna Krzysztyńska (KKSz Urania MOSiR Krosno, szachy) – 1008 (69+939),
8. Emilia Wojtas (UKS SP nr 1 Brzozów, szachy) – 936 (116+820),
9. Dawid Lasek (ŁKS Sagit Humniska, łucznictwo) – 874 (56+818),
10. Dawid Kędra (SMS MOSiR Brzozów, siatkówka) – 799 (173+626).

Tytuły przyznane przez Kapitułę Plebiscytu. Najlepszy Sportowiec Powiatu Brzozowskiego w 2013 roku:

1. Wiktoria Toczek (ŁKS Sagit Humniska, łucznictwo),
2. Damian Baran (wychowanek LKS-u Izdebki, obecnie Stal Rzeszów, piłka nożna),
3. Artur Czopor i Przemysław Czopor (BKS Ju-Jitsu Brzozów);

Trener Roku: Jacek Ryba (ŁKS Sagit Humniska, łucznictwo);
Trener – Wychowawca: Kazimierz Kozubal (UKS SP nr 1 Brzozów, szachy);
Zasłużony Trener: Zbigniew Hanus (Drużyna Zespołu Szkół Budowlanych, koszykówka);
Talent Roku: Dawid Lasek (ŁKS Sagit Humniska, łucznictwo);
Odkrycie Roku: Sylwester Lusiusz (wychowanek Iskry Przysietnica, obecnie Karpaty Krosno, piłka nożna);
Zespół Roku: Płomień Zmiennica (piłka nożna);
Zespół Młodzieżowy: ŁKS Sagit Humniska (drużyna młodzików, łucznictwo);
Pasjonat Sportu i Rekreacji: Mateusz Bieleń (kolarstwo) i Anna Cyparska (biegi oraz Nordic – Walking);
Sportowcy Starszego Pokolenia: Stanisław Baran (Brzozovia, piłka nożna), Roman Dacko (wioślarstwo, narciarstwo, kolarstwo).

Gościem Honorowym była Izabela Zatorska, lekkoatletka specjalizująca się w biegach górskich, zdobywczyni między innymi Pucharu Świata w tej dyscyplinie sportu. Podziękowanie za wspieranie inicjatyw sportowych i pomoc przy organizacji zawodów otrzymali: Tadeusz Więcek (Prezes Nowego Podkarpacia), Jan Winiarski (Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy Rosielnej), Artur Kasprzyk (działacz Cisów Jabłonica Polska).

Nagrody wręczali: Tadeusz Pióro – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Zygmunt Błaż – Starosta Brzozowski, Janusz Draguła – Wicestarosta Brzozowski, Henryk Kozik – Przewodniczący Rady Powiatu w Brzozowie, Grażyna Gładysz – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Powiatu w Brzozowie, Stanisław Jakiel – Wójt Gminy Haczów, Stanisław Pilszak – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Brzozowie, Beata Czerkies – Kierownik Referatu Organizacyjnego i Kadr Urzędu Gminy w Dydni, Bronisław Przyczynek, Bolesław Kostur, Stanisław Chrobak, Zofia Czech (Powiatowe Zrzeszenie LZS w Brzozowie).

Oprawa artystyczna: Zespół Muzyczny Brzozowskiego Domu Kultury, Zespół Tańca Estradowego GEST z Grabownicy.

materiały nadesłane

02-04-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook