REKLAMA
REKLAMA

Uczcili pamięć Profesora Myczkowskiego (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W Dniu Drzewa leśnicy z Nadleśnictwa Lutowiska zorganizowali uroczystość odsłonięcia obelisku upamiętniającego profesora Stefana Myczkowskiego, wybitnego leśnika i ekologa, wykładowcy Wydziału Leśnego AR w Krakowie.

Kamień z tablicą stanął w Sękowcu, u wejścia do rezerwatu „Hulskie”, który od lat nosi właśnie imię Profesora.

Na uroczystość przybyli uczniowie miejscowych szkół, w tym również z Gimnazjum Publicznego im. Profesora Myczkowskiego w Polanie, leśnicy, mieszkańcy doliny Sanu i zaproszeni goście. Oprawę ceremonii stanowiły poczty sztandarowe Nadleśnictwa Lutowiska i Gimnazjum z Czarnej oraz Zespół Sygnalistów „Wilczym tropem” z Technikum Leśnego w Lesku.
– Upamiętniając postać Profesora Stefana Myczkowskiego, propagatora ekologii lasu, wspaniałego nauczyciela akademickiego, pragniemy upowszechnić, szczególnie wśród młodego pokolenia, wiedzę o wybitnej osobowości polskiego leśnictwa, której praca może stanowić wzór patriotyzmu i miłości Ojczyzny –mówił nadleśniczy Marek Bajda, niegdyś student znakomitego wykładowcy.

Z kolei działalność Profesora w Polskim Towarzystwie Leśnym nakreślił Marek Marecki, zastępca dyrektora RDLP, a jednocześnie przewodniczący Oddziału PTL w Krośnie.

Świat nauki reprezentował dr hab. Jan Bodziarczyk z Instytutu Ekologii i Hodowli Lasu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który przypomniał dokonania badawcze i wyprzedzające obecną epokę projekty znakomitego ekologa, dotyczące ochrony przyrody górskiej.

Poświęcenia kamienia i tablicy dokonał ks. Zenon Bieszczad, proboszcz parafii w Dwerniku, zaś na pamiątkę wydarzenia uczniowie i leśnicy posadzili trzy jawory – zapewne w kolejne jesienie będą one ubarwiać okolicę wejście do rezerwatu „Hulskie”, gdzie stoi obelisk.

Organizatorami uroczystości było Nadleśnictwo Lutowiska i działające w tej jednostce koło Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

13-10-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)