REKLAMA
REKLAMA

Uwaga na fałszywych „wnuczków”

Policjanci przestrzegają przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”. Ofiarami tego rodzaju przestępstw padają najczęściej osoby starsze i samotnie mieszkające. Wczoraj na terenie powiatu sanockiego doszło do dwóch przypadków oszustwa z wykorzystaniem tej metody.

Sanoccy policjanci ostrzegają mieszkańców przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”. Najczęściej jest to kontakt telefoniczny, gdzie rozmówca podaje się za członka lub znajomego rodziny, chcąc w ten sposób wyłudzić pieniądze. Oszuści modyfikują swoją historię w taki sposób, aby była ona jak najbardziej wiarygodna, a zarazem skuteczna.

Wczoraj na terenie powiatu sanockiego doszło do dwóch prób oszustwa z wykorzystaniem tej metody. Do 85-letniej kobiety  zadzwonił nieznajomy podając się za jej bratanka, który pilnie potrzebuje pieniędzy na załatwienie własnych spraw, jednak brakuje mu funduszy. Mężczyzna poprosił starszą kobietę o przesłanie przekazem takiej ilości pieniędzy, jaką jest w stanie uzbierać. 85-latka przesłała we wskazane miejsce kilka tysięcy złotych za pośrednictwem przekazu pocztowego.

Dopiero po powrocie do domu kobieta skontaktowała się z bratankiem aby zapytać czy już odebrał pieniądze. Okazało się, że  mężczyzna w ogóle się nie kontaktował z ciotką i nie potrzebuje żadnej gotówki.

W drugim przypadku 61-latka, do której zadzwonił „siostrzeniec” z prośbą o pożyczkę odmówiła przekazania pieniędzy. Kobieta tłumaczyła, że nie ma żadnych oszczędności i może co najwyżej pożyczyć tysiąc złotych. Wtedy mężczyzna rozłączył się. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do nas, bądź telefonują podając się za członków rodziny lub znajomych.

Apelujemy o czujność i podejrzliwość wobec nieznajomych. Jeśli ktoś podaje się za naszego krewnego bądź jego kolegę i prosi o pieniądze, powołując się na przykład na zły stan zdrowia, należy potwierdzić czy opisywana sytuacja polega na prawdzie. Można to zrobić dzwoniąc do rodziców osoby wskazywanej jako ta, która pilnie potrzebuje pomocy, bądź innych członków rodziny. Pamiętajmy, że osoby starsze i samotnie mieszkające są szczególnie narażone na tego rodzaju przestępstwa. Nie udzielajmy przez telefon żadnych informacji na swój temat i na temat swoich oszczędności. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadamiajmy o tym fakcie Policję- telefon alarmowy 997.

Policja apeluje również do ludzi młodych, aby objęli opieką osoby starsze, samotnie mieszkające, chroniąc tym samym przed staniem się ofiarą przestępstwa.

KPP Sanok
foto: sxc.hu

19-09-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)