REKLAMA
REKLAMA

,,Wszystkie wiersze są w bukach”. Promocja leśnego Harasymowicza (ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. „Wszystkie wiersze są w bukach” to tytuł zbioru wierszy, którego uroczysta promocja odbyła się 26 marca w ramach cyklu „Środy literackie” w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.

Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy sygnaliści z Technikum Leśnego w Lesku dali krótki koncert przed biblioteką, zapraszając mieszkańców miasta do udziału w spotkaniu. Słowa powitania wygłosiła Bogusława Bęben, zastępca dyrektora KBP, zaś w imieniu Dyrektora RDLP w Krośnie głos zabrał Tadeusz Mędrek, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla.

Jerzy Harasymowicz bliski jest nam poprzez swoją poezję inspirowaną lasem i poprzez związki z naszym regionem, ale za bardzo istotny motyw trzeba uznać fakt, że uczęszczał on do Liceum Leśnego w Limanowej i Technikum Leśnego w Ojcowie, gdzie nabywał przyrodniczą wiedzę. Nie powinien zatem dziwić fakt, że to leśnicy byli inicjatorami wydania tego tomiku i dziś możemy się cieszyć, że ukazuje się on w roku 90-lecia Lasów Państwowych – podkreślał nadleśniczy Tadeusz Mędrek.

Sam tomik świetnie zarekomendowała obecna na spotkaniu Maria Harasymowicz, żona poety, która przypomniała związki jego twórczości z Bieszczadami.  Następnie Roman Zielonka, leśnik i poeta, opowiedział o swoich spotkaniach z poezją Harasymowicza, przypomniał też jego wiersze o bardzo szerokiej tematyce, nawiązujące do motywów kulturowych i historycznych.

Z kolei Jacek Buczyński, aktor krakowski pochodzący z Krosna, wykonał kilka popularnych piosenek do tekstów Harasymowicza, przypominając fakt, że wciąż są one słyszane przy harcerskich i turystycznych ogniskach, ale wykonywane również na festiwalach poezji śpiewanej.

Głos zabrał też Alan Weis, doktorant z Uniwersytetu Wrocławskiego, który wkrótce bronił będzie pracy doktorskiej, będącej obszerną biografią poety. Sporą niespodzianką była możliwość zajrzenia w dziennik lekcyjny Liceum Leśnego w Limanowej z 1951 roku, w którym na liście uczniów pod numerem 7 można było znaleźć nazwisko Jerzego Harasymowicza. Dokument przechowywany w archiwum Technikum Leśnego w Lesku  zaprezentowała dyrektor Jadwiga Szylak.

Końcowa część spotkania miała już towarzyski charakter; głos zabierali krośnieńscy artyści, harcerze, miłośnicy gór. Utwory do tekstów Harasymowicza wykonała też druhna Justyna Hryszko z Hufca ZHP Ziemia Sanocka.

Organizatorami imprezy byli: Krośnieńska Biblioteka Publiczna, Wydawnictwo Ruthenus i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

27-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)