REKLAMA
REKLAMA

Wystawa inspirowana poezją Janusza Szubera

SANOK / PODKARPACIE. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku zaprasza na inspirowaną poezją Janusza Szubera wystawę prac studentów i absolwentów wydziału sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, z pracowni prof. zw. Stanisława Góreckiego i prof. UR Marleny Makiel-Hędrzak, zatytułowaną „19″.

Wernisaż wystawy odbędzie się 9 maja 2014, o g. 16.00 w MBP, ul. Lenartowicza 2, Galeria „20″. Swoje prace zaprezentują: Agnieszka Blat, Elżbieta Brynecka, Agnieszka Dorosz, Oskar Dziedzic, Małgorzata Górska, Beata Klimkowska, Agnieszka Mazur,  Małgorzata Ożóg, Agnieszka Pawlikowska, Paweł Pawlikowski, Marcin Pecka, Grzegorz Porada, Anna Pytlarz, Kamila Rzeszutek, Agata Starczak, Wiktor Steciński, Agnieszka Szczygieł, Tomasz Szwajka i Aneta Wilk.

Wystawa czynna będzie do 31 maja br. Zapraszamy!


Z katalogu wystawy:
Przedsięwzięcie młodych artystów kojarzy mi się z muzycznym jam session. Oglądamy plastyczne improwizacje, w których znaczenia, obrazy i konstelacje słów są wyrażone poprzez wrażliwość, umiejętności rysunkowe, indywidualny styl każdego z twórców. Istnieje ogólny temat, przewijający się przez 19 wierszy, który można nazwać medytacją o sprawach fundamentalnych i ostatecznych: miłości, przemijaniu i śmierci. Są to sprawy niezwykle poważne, choć wyrażone i opowiedziane z charakterystycznym dla sanockiego poety dystansem i poczuciem humoru. Skądinąd liryki z tomu 19 wierszy są bardzo muzyczne, regularne, rymowane i aż proszą się o kompozytora i wykonawcę, który zmieni je w pieśni i piosenki. Słowo, obraz, muzyka… Artyści wszystkich sztuk próbują zamknąć w formę to, co się jej wymyka: niejasne emocje, myśli, wrażenia i przeczucia. Łowią tajemnice i je tworzą. Stale też, zwłaszcza współcześnie, przekraczają umowne granice, które oddzielają od siebie dziedziny duchowej aktywności. Zatem zapraszam do obejrzenia wyjątkowej, wieloczęściowej kompozycji plastycznej do słów 19 wierszy Janusza Szubera. O, tak!

Magdalena Rabizo-Birek

09-05-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)