REKLAMA
REKLAMA

XIX Ogólnopolski Festiwal „Bukowskie Prezentacje Folkloru Młodych” na góralską nutę (ZDJĘCIA)

W Bukowsku odbyła się XIX edycja Ogólnopolskiego Festiwalu „Bukowskie Prezentacje Folkloru Młodych”. Oprócz zmagań śpiewaków, publiczność mogła podziwiać śmiałków uczestniczących w Święcie Chłopa Gminy Bukowsko.

Już sam fakt, że Krzysztof Trebunia-Tutka z Zakopanego, który „piknie pytoł” – czyli zapraszał, prowadząc prezentacje konkursowe XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „Bukowskie Prezentacje Folkloru Młodych”, nadał mu góralskiego uroku i klimatu. Jeżeli do tego dodamy występ góralskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Bartusie” z Murzasichla, dwóch kapel góralskich, zespołu śpiewaczego i solistów, to można by powiedzieć, że był to góralski festiwal.

Jednak śpieszę dodać, że uczestnicy festiwalu oprócz małopolskiego reprezentowali jeszcze województwa: lubelskie, łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie. W jury, podobnie jak w roku ubiegłym zasiadali: Marian Chyżyński – muzyk, Anna Szotkowska – etnomuzykolog i Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog. Według ich oceny w kategorii kapel ludowych dwie równorzędne pierwsze nagrody zdobyli: Muzyka Szymona Tylki z Murzasichla i Muzyka „Jutrzenka” z Zakopanego.

Również dwie pierwsze nagrody przyznano w kategorii zespołów śpiewaczych zespołowi z Boguszyc i Mu„Młode Bartusie” z Murzasichla. Drugą nagrodę w tej kategorii przyznano zespołowi „Młode Lubatowianki” z Lubatowej a trzecią zespołowi „Mali Lubatowianie” z Lubatowej.

W kategorii solistów instrumentalistów trzy równorzędne pierwsze nagrody przypadły Sylwii Joniak z Zakopanego i Szymonowi Tylce z Murzasichla za grę na skrzypcach oraz dla Jana Trebuni-Tutki za grę na złóbcokach.

Aż cztery równorzędne pierwsze nagrody przyznano w kategorii solistów śpiewaków: Julicie Dereniowskiej z Lubatowej, Martynie Łukaszczyk z Murzasichla, Katarzynie Wieczorek z Brzezin i Agnieszce Łukasik z Zofianki Górnej.

Dwie równorzędne drugie nagrody wyśpiewały sobie: Anna Trebunia z Murzasichla i Małgorzata Turek z Lubatowej, natomiast dwie trzecie nagrody: Klaudia Aleksandrzak z Boguszyc i Iwona Dziak z Zofianki Górnej.

Fakt przyznawania wielu nagród równorzędnych, świadczy o wysokim poziomie prezentowanych programów, co było zasługą samych wykonawców jak również ich mistrzów. Były też uwagi komisji konkursowej dotyczące m.in. powtarzających się tytułów wykonywanych utworów, nie wszystkim  dobrze „poszło”, zatem były wyróżnienia, ale i nagroda specjalna dla najmłodszego uczestnika festiwalu, czterolatka Mateusza Zimy z Lubatowej.

Po emocjach konkursowych była już tylko rozrywka. Zarówno uczestnicy festiwalu, jak i zgromadzona publiczność, startowali w konkursach przygotowanych w ramach Święta Chłopa Gminy Bukowsko, którego głównym organizatorem był Jerzy Rakoczy – sołtys Bukowska. Było m.in. przeciąganie liny, slalom taczkami, młocka cepami, przecinanie drewna piłą ręczną, przerzucanie wiązek słomy, wbijanie gwoździa na czas. Po ogłoszeniu wyników konkursowych dla uczestników wystąpił jeszcze zespół śpiewaczy „Widymo”, a dalsze godziny wypełniły tańce i zabawa ludowa.

W drugim dniu festiwalu, również z muzyką i śpiewem dwoma autokarami jego uczestnicy udali się do Sanoka, gdzie zwiedzili Skansen, a następnie do Soliny podziwiać piękno Bieszczad i „zaliczyć” rejs statkiem po jeziorze solińskim.

Mamy nadzieję, że był to przyjemny początek wakacji dla dzieci i zachęta do dalszej pracy, aby przyjechać do nas w przyszłym roku na jubileuszowy dwudziesty festiwal.

W imieniu organizatorów dziękujemy Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie za otrzymane dofinansowanie, natomiast wszystkim wolontariuszom za okazaną pomoc w jego organizacji i realizacji.

Na zakończenie przytoczę znane porzekadło: „Jak nas widzą, tak nas piszą”!

Henryk Pałuk


źródło: UG Bukowsko

09-07-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)