REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: Żubrzyk z Mucznego ma już imię

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Puder – to imię młodego żubra, który 23 czerwca przyszedł na świat w zagrodzie pokazowej w Mucznem. Wybrano je spośród kilkudziesięciu propozycji nadesłanych przez czytelników czasopisma Poznaj Swój Kraj. Autorką imienia jest pani Ewa z Oświęcimia.

– Zdecydowaliśmy się na imię PUDER, bo jest krótkie, dźwięczne i dobrze brzmiące, a jednocześnie łatwe do wymówienia również przez zagranicznych turystów – uzasadniał Paweł Cukrowski, redaktor naczelny miesięcznika Poznaj Swój Kraj.

– Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem naszych czytelników, co dowodzi, że sprawy ochrony dzikiej przyrody są ważne dla naszych rodaków. Uroczyste nadanie imienia Pudrowi przewidywane jest w dniu 9 sierpnia podczas Dnia Żubra w Lutowiskach, wtedy też Pani Ewie wręczymy voucher na bezpłatny weekend dla dwóch osób w jednym z siedmiu czterogwiazdkowych hoteli sieci FOCUS w Polsce.

Imiona bieszczadzkich żubrów urodzonych w niewoli powinny zaczynać się od liter „Pu”. Wśród propozycji nadsyłanych pocztą tradycyjną i elektroniczną najczęściej powtarzały się: Pupil, Puzon, Puszczyk, ale były też zupełnie nowe, jak choćby Pudzian, Puszczad czy Pustupek.

Matką Pudra jest krowa o imieniu Stupna, pochodząca z Francji. Malec wciąż trzyma się jej blisko, ale, jak twierdzą leśnicy, bardzo szybko rośnie. Jest on już czwartym żubrem urodzonym w zagrodzie, a pochodzącym od rodziców sprowadzonych tu w ramach projektu poprawy puli genetycznej bieszczadzkich stad.

Zagroda żubrów w Mucznem w ciągu dwóch lat istnienia zdobyła sobie już sporą popularność. Do tej pory odwiedziło ją ponad 135 tysięcy turystów.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

28-07-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)