NASZ PATRONAT: Jazzowa niedziela w Sanockim Domu Kultury
SANOK / PODKARPACIE. Jazzowe niedzielne popołudnie w Sanockim Domu Kultury. Na scenie zagoszczą: Jazz Band Ball Orchestra, Tha Warsaw Dixielanders oraz Iwo Dixie Jazz Band.
Niedziela, 29 listopada, godz. 17.00
Sanocki Dom Kultury
Bilety: 10 zł – dostępne w kasie SDK
Zespół Iwo Dixie Jazz Band powstał jesienią 2009 r., z inicjatywy Bolesława Kazalskiego, ówczesnego Prezesa Zarządu Uzdrowiska Iwonicz S.A. Pierwszy koncert miał miejsce w marcu następnego roku podczas Plebiscytu Sportowiec Roku w Gminie Iwonicz-Zdrój. Od tego czasu zespół zagrał ponad 30 koncertów.
Iwo Dixie Jazz Band wykonuje muzykę jazzową głównie typu dixieland. Tworzą go muzycy z dużym doświadczeniem estradowym, którym wykonywanie tego gatunku sprawia nie ukrywaną radość. Od początku dixieland działa pod opieką Gminnego Ośrodka Kultury w Iwoniczu-Zdroju, gdzie również odbywa próby.
Zespół Iwo Dixie Jazz Band wygrał w konkursie Złota Tarka 2012 podczas 42 Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w Iławie.
SKŁAD ZESPOŁU:
Jerzy Czechowski – piano, leader, aranżer
Adam Sikora – trąbka
Stanisław Boczar – klarnet
Kuba Wojtowicz – puzon
Wojciech Szuba – perkusja
Michał Szuba – banjo
Bartek Bykowski – gitara basowa
JAZZ BAND BALL ORCHESTRA
SKŁAD ZESPOŁU:
Jacek „Jacky” Mazur- saksofon tenorowy, klarnet, vocal,
Marek Michalak- puzon, vocal,
Michał Bylica- trąbka, vocal,
Wojtek Groborz- fortepian,
Tolek Lisiecki- kontrabas,
Wiesław „Vivi” Jamioł- perkusja
Jaki jest sposób na długowieczność zespołu? Jak JBBO przetrwało do dziś? Jak pogodzić sześć zupełnie różnych osobowości? Mamy swoją wypróbowaną receptę: ustępliwość, kompromisowość i tolerancja. Dzięki temu- JBBO nieprzerwanie przemierza wzdłuż i wszerz Europę i Amerykę, od jednego miejsca koncertu do drugiego. Zespół stworzony przez grupę studentów Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie w 1962 roku, po pierwszych swoich sukcesach w Polsce (między innymi zwycięstwo w pierwszym konkursie Jazz nad Odrą) rozpoczął trasy w krajach ościennych. Od końca lat 60-tych trwa do dziś eksportowa działalność w Niemczech i innych krajach Europy Zachodniej. Zespół jest tam bardziej znany niż w swoim własnym kraju. W końcu lat 70-tych JBBO rozpoczął następny etap swojej historii. Punktem zaczepienia stał się największy w świecie (około 1000 na każdym) Festiwal jazzu tradycyjnego Sacramento Jazz Jubilee. Zespół szybko stał się ulubieńcem publiczności, a grupa najbardziej zagorzałych fanów założyła Fan Club JBBO. 25 lecie działalności fetowała między innymi 80 osobowa grupa fanów amerykańskich, którzy specjalnie na tę okazję przylecieli do Polski. JBBO trudno jest zaszufladkować, co jest ulubionym zajęciem co poniektórych krytyków. Już od dawna jest poza kategorią banjo i tuby, a mimo to na jego koncertach pojawiają się tradycyjni puryści. Z drugiej strony niektórzy dowcipnisie rozszyfrowują skrót JBBO jako Jazz Be Bop Orchestra. Armstrongowska tradycja, to fundament, na którym zbudowana jest muzyczna machina JBBO. Jazz Band Ball Orchestra to Satchmowski tradycjonalizm, Lunefordowsko – Goodmenowsko – Elingtonowski Swing, szczypta Boogie, Latynowska furia echo Rhytm & Bluesa, wszystko to wymieszane, uzupełnione showem i twórczą parodią. Taka jest najkrótsza definicja muzyki JBBO, którą fani ze Wschodu i Zachodu oklaskują już piątą dekadę.
THE WARSAW DIXIELANDERS
SKŁAD ZESPOŁU:
Jerzy Kuszakiewicz – trąbka, śpiew
Mariusz Wnuk – puzon
Michał Pijewski – klarnet, śpiew
Jerzy Więckowski – perkusja
Ireneusz Kozłowski – kontrabas
Marek Słomiński – banjo
„The Warsaw Dixielanders” to obecnie jeden z najlepszych polskich zespołów jazzu tradycyjnego specjalizujący się w interpretacji pochodzących z Nowego Orleanu i Chicago standardów jazzowych, a także polskich szlagierów z lat 30. i 40. Ubiegłego wieku. Muzycy tworzący tę formację to nestorzy polskiego jazzu, mający za sobą pracę najlepszych polskich zespołach jazzu tradycyjnego, a także wojaże po lądach, morzach i oceanach świata.
Jerzy Więckowski – lider i perkusista, był filarem Vistula River Brass Band i Blues Fellows. Trębacz i wokalista – Jerzy Kuszakiewicz – grał m.in. w legendarnych zespołach: Vistula River Brass Band, Alexander’s Ragtime Band i Old Timers. Puzonista – Mariusz Wnuk – był grał w zespołach: HAGAW i Happy Jazz Band. Kontrabasista – Ireneusz Kozłowski – znany jest z New Orlean Stompers i Blues Fellows. Z kolei, klarnecista Michał Pijewski występował z Castle Band i w Armstrong Project. Na banjo gra Marek „Słoma” Słomiński. Reasumując, tak doświadczona orkiestra gwarantuje, że zarówno fani jazzu tradycyjnego, jak i po prostu miłośnicy dobrej zabawy, będą mogli posłuchać muzyki w najlepszym wykonaniu, przenosząc się w czasy gdy swing królował w salach tanecznych, w czasy „ery swingu”.
źródło: SDK
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz